U švédských břehů se našel vrak ponorky. Jsou na ní nápisy v azbuce

Švédští hledači vraků řečí záhadu. U tamních břehů na mořském dně našli uvízlou malou cizí ponorku. Švédská armáda po analýze filmového materiálu pořízeného potápěči potvrdila, že jde o zahraniční plavidlo. Nápisy na trupu v azbuce naznačují, že by mohlo být ruské výroby. Trup ponorky leží na mořském dně jen tři kilometry od švédských břehů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak Titaniku byl nedávno prohlášen za památku pod ochranou UNESCO

Vrak Titaniku byl nedávno prohlášen za památku pod ochranou UNESCO | Foto: National Geographic

Malou ponorku o délce 22 a šířce 3,5 metru našli hledači vraků. Stroj podle nich nejeví známky většího poškození. Vstup do ponorky je uzavřený, experti proto předpokládají, že posádce se nepovedlo uniknout.

Podle švédských expertů by mohlo jít o ruskou ponorku Som (v překladu Sumec), vyrobenou v USA, která se v těchto místech v roce 1916 srazila se švédskou obchodní lodí a ztroskotala s 18 lidmi na palubě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hledači vraků našli u Švédska potopenou ponorku. Podrobnosti sdělil zpravodaj Martin Dorazín

Nálezci ale tvrdí, že vrak vypadá moderněji. Tvrdí to i předseda petrohradského klubu námořníků Igor Kurdin. Ten podotýká, že ponorka je na pořízených záběrech zcela čistá a v místě nejsou žádné nánosy, což údajně vůbec neodpovídá podobným nálezům starým 100 let.

Ministerstva obrany Švédska i Ruska zatím ani nepotvrdily, že jde skutečně u ruskou ponorku. Nevyjádřily se ani k tomu, zda může mít nález nějakou souvislost s plovoucím objektem, který se u švédských břehů vynořil v říjnu minulého roku.

Viktor Daněk, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme