U tuniských břehů se potopila již pátá loď za dva dny. Pohřešuje se 34 migrantů

Nejméně 34 afrických migrantů je pohřešováno poté, co se s nimi u Tuniska potopila loď. Informuje o tom agentura Reuters. Je to už páté potopení lodi u břehů země za dva dny, řekl Reuters soudce Fauzí Masmúdí. Při neštěstích podle něj zahynulo sedm lidí a dalších 67 stále nebylo nalezeno. Podle informací agentury AFP loď vyplula ve čtvrtek z tuniského Sfaxu a zachráněny byly jen čtyři osoby.

Tunis/Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti zachránění libyjskou pobřežní stráží východně od metropole  Tripolis

Na italský ostrov Lampedusa za posledních 24 hodin připlulo zhruba 1000 migrantů | Zdroj: Reuters

Pobřeží Sfaxu se stalo významným výchozím bodem lidí prchajících do Evropy před chudobou a násilím v různých částech Afriky či na Blízkém východě. Italský ostrov Lampedusa je odtud vzdálený necelých 200 kilometrů.

Na italský ostrov za posledních 24 hodin připlulo zhruba 1000 migrantů a drtivá většina z nich vyplula právě z Tuniska, informovala v pátek večer agentura ANSA. Dalších 500 běženců lodě pobřežní stráže a policie zachránily u Kalábrie.

Podle ministerstva vnitra přes moře na italské území přicestovalo od začátku roku do čtvrtka přes 20.000 lidí, třikrát tolik, co za stejné období v loňském roce.

Přes 1400 migrantů dopravila na břeh v Itálii pobřežní stráž. Záchranné akce se účastní osm lodí

Číst článek

Tunisko zápasí s migrací

Tuniský prezident Kaís Saíd letos v únoru prohlásil, že nezdokumentovaná imigrace ze subsaharské Afriky je spiknutím, jehož cílem je změna demografického složení Tuniska. Toto prohlášení zkritizovaly jak lidskoprávní organizace, tak i Africká unie.

Čtvrtina migrantů, kteří zahynuli při ztroskotání lodi u italských břehů, pocházela z Pákistánu

Číst článek

Saíd tehdy bezpečnostním složkám nařídil, aby vyhnaly všechny migranty, kteří v zemi žijí nelegálně. Prezidentova slova vedla k tomu, že z Tuniska začali utíkat i lidé, kteří původně o nebezpečné cestě do Evropy ani neuvažovali, uvedl nejmenovaný představitel OSN.

Italská vláda se obává, že počet migrantů, kteří se budou letos snažit opustit Tunisko, prudce vzroste. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani v pátek prohlásil, že by z Tuniska mohly letos přicestovat do Evropy desítky až stovky tisíc lidí, pokud severoafrická země nedostane brzy finanční pomoc. K té následně vyzval Mezinárodní měnový fond.

Podle agentury Reuters brzdí poskytnutí pomoci některé státy, například USA, které žádají po prezidentovi Saídovi rozsáhlé reformy. „Tunisko potřebuje pomoc nyní. Nemůžeme mrhat časem,“ uvedl Tajani.

ČTK, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme