U Waterloo zažila napoleonská armáda znovu drtivou porážku

Tenkrát na začátku léta roku 1815 zůstalo na polích u městečka Waterloo ležet asi 50 tisíc mrtvých a zraněných Francouzů, Prusů, Angličanů a Nizozemců. Dnes při rekonstrukci slavné bitvy nebyla její bilance tak tragická. Asi 25 tisíc diváků se dívalo, jak po sobě šiky Napoleonovy armády a vojsko vévody z Wellingtonu pálí z pušek a jak jednotky kosí dělostřelectvo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napoleon v     čele stolu

Napoleon v čele stolu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Viceprezident Středoevropské napoleonské společnosti Ivan Vystrčil byl jedním ze dvou Čechů, kteří se letos rekonstrukce zúčastnili.
Kam spěcháte, na bojiště?
"Musím nechat nastoupit svojí eskadronu a připravit se na bitvu."
Vy jste ale ve francouzské armádě.
"No, ve francouzské, takový je život."
To ale znamená, že prohrajete ...
Vystrčil, hlavní organizátor rekonstrukcí bitvy u Slavkova, si vždy ale porážku vynahradí:
" U Austerlitzu vždycky vyhráváme, tak tady prohráváme."

V tu chvíli je to ale velitel jízdního oddílu, který před signálem k útoku ještě nevěděl, jak pro něj osobně bitva skončí.
"Já si myslím, že přežiju."
Když jste ale velitel, tak můžete být trochu v závětří.
"Já budu vždycky vpředu, tam kde je potřeba."

Zatímco se vojska šikovala k útoku, Napoleon se svou družinou na farmě v obci Genappe obědval ve svém hlavním stanu a diváci se na to mohli koukat. Podávalo se pečené hovězí s vařeným bramborem a zelenými fazolkami. Jako předkrm šneci.

"V roce 1815 měl Napoleon na jídlo sotva dvacet minut. Teď tu hoduje skoro hodinu a půl, aby se na to mohli lidé podívat. Je to představení pro diváky. Vaří se ale tehdejším způsobem. Topí se dřevem na otevřeném ohništi a peče se na rožních," říká jeden z kuchařů v Napoleonově ležení Claude Biffnot.

Pan Jean Claude z Nancy je velitelem dělostřeleckého pěšího praporu. Jinak je ale důchodce, který se zajímá o vojenskou historii. Co bylo úkolem "jeho" jednotky tenkrát před skoro 200 lety? "Úlohou dělostřelectva bylo pobít co nejvíc Angličanů. Prostě je zlikvidovat a konec. A přitom i přežít, pokud to bylo možné."

V roce 1815 stálo na poli u Waterloo proti sobě skoro 200 tisíc mužů ve zbrani. Dnes tu kolem cest a na provizorních parkovištích stály tisíce aut. Vzpomínka na bitvu, která se stala synonymem pro neúspěch a porážku, je stále vzrušující a přitažlivá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka z bitevních polí ve Waterloo

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme