U2 startují v Bruselu evropské turné

Fanoušci legendární kapely U2 mají svátek. Jejich irští oblíbenci totiž právě dnes zahájí evropské turné Vertigo Tour. První zastávkou slavné formace je Brusel. A protože právě tam sídlí evropské instituce, odskočil si Bono nejdříve za šéfem Evropské komise José Barrosem. Známý bojovník proti chudobě v rozvojových zemích unijní špičky přesvědčuje, aby společenství co nejvíc pomáhalo Africe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bono s José Barrosem

Bono s José Barrosem | Zdroj: ČTK

Snad všechny sekretářky, úřednice či tajemnice, prostě zástupkyně něžného pohlaví, pospíchaly, aby uviděly svého miláčka. Ten na sebe nechal chvíli čekat. Pak se ale konečně objevil - v džínách, ležérně oblečené košili a slunečních brýlích. Zkrátka megastar.

Atmosféra v sále paláce Berlaymont svědčila o tom, že U2 mají mezi evropskými úředníky hodně příznivců. Ti nadšeně oceňovali Bonovy vtípky a v prostorách komise občerstvující humor. Mezi fanoušky evidentně patří i sám šéf komise. Barroso totiž několikrát prokázal, že zná nazpaměť texty Bonových písní a přiznal, že někdy po nich sahá i na konferencích.

"Sometimes you can´t make it on your own. Někdy to nemůžeš zvládnout sám, to jsou slova, která jsem nedávno použil. To je ten důvod, proč musíme pokračovat v našem programu pomoci Africe, " řekl Barroso, ale nezakrýval, že teď se unie potýká hlavně s krizí kolem evropské ústavy, která v unii vypukla po dvojím odmítnutí dokumentu v referendech ve Francii a Nizozemsku.

Bono si myslí, že právě pomoc Africe může být odpovědí na stávající evropské hledání nové cesty. "My se skupinou hodně cestujeme po Evropě. A to, co cítím z našeho publika je nedostatek vize v Evropě. Lidé ji nevidí, cítí, že Evropa nemá něco takového, k čemu by se mohli přimknout," říká.

"A já myslím, že problémy Afriky jsou pro náš šance, abychom sami sebe znovu vykreslili, řekli si kdo jsme, jaký máme hodnotový žebříček, schopnosti. Koneckonců, je to náš soused, kdo je v krizi. Může to znamenat pro nás tak hodně, jako pro ně. Moje děti, jejich kamarádi, lidi, kteří chodí na naše koncerty, chtějí věřit v Evropu. Ale chtějí věřit v Evropu, která má víru, hodnoty, vize," naléhá Bono.

Bonovy války, které se dají vyhrát

Barroso připomněl, že Evropa černému kontinentu už teď hodně přispívá. Na světové rozvojové pomoci se podílí z 55 procent. Ovšem situace je stále hrozná. Každý den umírá na světě hlady 25.000 lidí, 198 milionů obyvatel v subsaharské Africe nemá co jíst. Unie proto musí své síly ještě napnout. Jak šéf komise řekl, Evropa může a musí dávat víc. V tuto chvíli je na stole plán rozvojovou pomoc do roku 2015 zdvojnásobit.

"Doufám, že tady příští týden na summitu v Bruselu lídři unie potvrdí na nejvyšší politické úrovni tento slib zvýšit naši pomoc. Ano, my teď máme v Evropě své problémy. Ale to není nic ve srovnání s problémy lidí, kteří umírají den co den, protože nemají ani to minimum potřebné k tomu, aby přežili. A my pro tyto chudé můžeme hodně udělat," zdůraznil Barroso.

Bono doufá, že uprostřed sporů kolem ústavy a budoucích rozpočtů na to evropští lídři skutečně nezapomenou. A stejně tak zpěvák věří, že silný signál vyšle Africe summit G8, který se odehraje na začátku července ve Skotsku.

"Vzkaz evropským lídrům je: nezpackejte to. Takové memento nepřichází každý rok. Díky čemu si budou naši generaci za padesát let pamatovat? Kvůli internetu nebo válce proti teroru? Co kdybychom byli generací, která řekne ne hloupé, extrémní bídě, tomu, aby děti umíraly hlady? Chtěl bych být součástí generace, na kterou se bude vzpomínat díky tomu," říká.

Co vlastně vede Bona k tomu, že tohle všechno dělá? Odpovídá s nadhledem a ironií, jako obvykle: "Megalomanství." Pak ale zvážní a pokračuje: "Víte, je to cit pro to, co je možné. Lidi umírají z nejstupidnějších důvodů. Byl jsem v nemocnici v Malawi. Tam vidíte, jak čekají tři lidi na smrt na jedné posteli, dva nahoře, jeden vespod. Nikdy byste nevěřili, že se na něco takového budete dívat. Samozřejmě, máte přírodní kalamity jako třeba tsunami. Ale tohle jsou katastrofy, kterým se lze vyhnout. A to je moje motivace, ta šance, že s tím můžeme něco udělat."

Obecenstvo v paláci Berlaymont, které tahle návštěva vytrhla z každodenní rutiny, naslouchalo Bonovi téměř nábožně. A leckterá dáma poznamenala: to by ale byl skvělý šéf Evropské komise!

Belgická média považují za poctu, že U2 zahajují své evropské turné právě tady. Například list La Libre Belgique považuje vystoupení Bona a spol. za koncert roku. Jak napsal místní deník La Derniere Heure, "U2mánie" vrcholí. Kapela prý do Belgie dorazila už na začátku týdne, ale kvůli hrozícímu náporu se místo pobytu snad střeží více než zásoba jaderných pum v Kleine Brogel.

Včera večer skupina zkoušela dvě hodiny za zavřenými dveřmi přímo na stadionu Krále Baudouina v Bruselu. U2 prošli na 21 písniček. Všichni ti, kterým se podařilo sehnat lístky, se tak už můžou těšit na tuto show, která otevře evropské turné Vertigo Tour. Bruselský koncert je beznadějně vyprodaný, 29. ledna se po 57 000 vstupenek na bruselský koncert jen zaprášilo. Byly pryč za tři hodiny.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme