Smrtelná nehoda Uberu: policie zveřejnila nové video, které vzbudilo pochyby o řidičce

Nové záběry vnášejí další otázky do případu historicky první nehody, při které autonomní vozidlo zabilo chodce. Řidička, která měla autopilota hlídat, se pravděpodobně nesoustředila.

Otázky a odpovědi Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arizonská policie zveřejnila nové záběry, které zachycují události těsně před nedělní srážkou autonomního vozidla společnosti Uber se ženou. 49letá chodkyně na následky zranění zemřela.

Nové informace vnášejí do případu historicky prvního usmrcení chodce samořiditelným autem další otázky. Například tu, jestli se profesionální řidička, která měla autopilota jistit, dostatečně soustředila. 

Co je na videu vidět?

Policie zveřejnila jak záběry z přední kamery, která snímá prostor před autem, tak i té, na které je vidět pozice řidiče. V tomto případě řidičky.

Čtrnáctisekundový záznam ukazuje všechno až do chvíle, kdy se auto střetne s chodkyní. Z předního záběru je jasné to, co už dřív naznačila i policie - že žena přecházela mimo přechod, nebyla vidět a srážce už nešlo zabránit.

Samořízený vůz firmy Uber srazil v USA chodkyni, v nemocnici zemřela. Firma přerušila testy

Číst článek

Chodkyně, která vedla kolo, byla v místě mezi lampami pouličního osvětlení a nebyla vidět až do poslední chvíle. Objevila se až těsně před autem. Otázky ale vyvolává záběr z kabiny. 

Co řidička těsně před srážkou dělala?

Na záběru je vidět, že se chvíli nedívala ven z auta. Nejdřív sleduje provoz před sebou, ale pak sjede pohledem někam dolů pod úroveň volantu. Vypadá to, jako by něco četla na mobilním telefonu nebo se dívala na přístroje na palubní desce.

V poslední vteřině se pak podívá nahoru a vyděsí se, když uvidí chodkyni těsně před autem. Profesionální řidiči jsou v autonomních autech Uberu jen jako záloha. Mohou ale zasáhnout do řízení ve chvíli, kdy by autopilot nevyhodnotil situaci adekvátně.

Jak bude policie postupovat?

Je na prokurátorech, jestli vznesou nějaká obvinění. To si podle Guardianu přeje například nevlastní dcera zabité ženy. Rodina se zatím ale nerozhodla, zda bude Uber žalovat.

Případ může výrazně zkomplikovat testy Uberu a dalších společností, které vyvíjejí autonomní vozidla, a také jejich snahu o prosazení zákonů, které by v budoucnosti umožnily jejich provoz. Alternativní taxislužba zatím dočasně zastavila testy.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme