Úbytek včel trápí dlouhodobě i zemědělce ve Spojených státech

Veterináři ve středních Čechách budou muset o víkendu a během příštího týdne usmrtit více než 620 tisíc včel. Podobný úbytek včel medonosek jako v Evropě už dlouho trápí i americké včelaře. V roce 2010 se problému věnoval i americký Kongres.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaro | Foto: Alena Palečková

Úbytek včel ve Spojených státech byl v posledních letech alarmující. Snížení jejich stavu není neobvyklé.

Včelaři je zaznamenali v několika mírnějších vlnách už v 70. a 80. letech minulého století. Na vině byli nejčastěji paraziti, patogeny a nemoci.

V letech 2006 a 2010 se ale snížil počet včelstev každý rok asi o třetinu. Dostupné informace přitom naznačují, že je to jev, který se týká téměř celého území Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek připravil pro Odpolední Radiožurnál zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Americké ministerstvo zemědělství ve zvláštní studii došlo k závěru, že neexistuje jenom jedna příčina. Státní odborníci jev dál studují a kongresová zpráva uvádí, že se soustřeďují především na tři možnosti.

První jsou pesticidy, jejichž používání může mít na včely nepředpokládaný nepříznivý vliv. Drouhou je možná existence dosud neznámého parazita nebo patogenu. Třetí je kombinace stresových podmínek, která může oslabovat včelí imunitu, narušovat společenský systém a vést k zániku včelstev.

Kvůli výskytu moru včelího plodu se musí usmrtit stovky tisíc včel

Číst článek

Ministerstvo zemědělství Spojených států v posledních letech navyšovalo finanční prostředky věnované na výzkum. Jak ale konstatuje kongresová zpráva, jednoznačnou příčinu mizení včel zatím nedokázalo určit.

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme