Účast šéfa Britské národní strany v programu BBC vyvolává spory

Zřejmě velkou sledovanost bude mít dnes večer pořad televize BBC "Question Time". Tento prestižní diskusní program totiž hostí předsedu xenofobní Britské národní strany Nicka Griffina. A to rozpoutalo v ostrovním království žhavou debatu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC - logo stanice

BBC - logo stanice | Foto: BBC

Na jedné straně se ozývají hlasy, které proti Griffinově televiznímu vystoupení protestují, a protirasistické skupiny chystají demonstraci u sídla BBC, aby mu zabránily ve vstupu do studia.

Objevují se ale taky názory, že není možné opomíjet politickou stranu, která se v červnu dostala do europarlamentu, i když odmítá přijímat lidi s jinou než bílou barvou kůže

Jak připomíná londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka, Královská charta BBC ukládá, aby ve svých zpravodajských a publicistických programech zastupovala celou škálu názorů britské veřejnosti i politických stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu v Radiofóru diskutovali londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka, šéf zpravodajství ČT Milan Fridrich a ministr Michael Kocáb

Na druhé straně ale BBC zakazuje, aby ve svém vysílání propagovala rasistické, fašistické a xenofobní názory.

Vedení korporace oba principy zvažovalo a došlo k závěru, že zájem dodržet Chartu v oblasti prezentování co nejširší škály názorů je důležitější, a že tím BBC naplní svou veřejnou funkci.

Fridrich: Česká televize postupuje obdobně

Česká televize se v podobných případech chová podobně, řekl ve vysílání Radiofóra ředitel zpravodajství veřejnoprávní televize Milan Fridrich. Moc prostoru k tomu, aby se ČT zachovala jinak, podle jeho slov nemá.

"Problém je v tom, že jestliže je to strana, která je legální, jestliže kandiduje ve volbách, jestliže se nějakým způsobem ocitla na politické scéně, tak není možné ji diskriminovat tím, že by si veřejná televize řekla: Ne, tuhle stranu si nepozveme."

"Já si myslím, že bychom neobstáli před veřejnou kritikou, a že bychom ani neobstáli, kdyby si náhodou tato politická strana na nás stěžovala, ať už u velké vysílací rady, anebo Rady ČT. Že bychom tedy porušili svoje vnitřní předpisy, kdybychom ji nepozvali," uvedl Milan Fridrich."

Podle ministra pro lidská práva Michala Kocába ale záleží na tom, v jaké společnosti takováto věc probíhá. "Tak například Anglie má hluboce zažitou demokracii a ovlivnění takovými stranami tam není tak nebezpečné. Nemyslitelné by to bylo třeba v poválečném Německu; i u nás je to problém," podotkl ministr v Radiofóru.

Marika Táborská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme