Účastníci klimatické konference přislíbili rozvojovým zemím 100 miliard dolarů

Na klimatickém summitu Cancúnu to zprvu vypadalo, že skončí bez dohody. Nakonec si příslib konkrétní pomoci vymohli alespoň ochránci tropických deštných lesů. Například v Brazílii, Kongu, či Indonésii mají nárok na finanční náhradu ti, kdo ustoupí od vypalování lesů, které může za 15 procent emisí skleníkových plynů ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pralesy Nové Guiney v ranním oparu | Foto: flickr.com, Kahunapulej

Do fondu na chudé země, které na omezování emisí nemají, půjde 100 miliard dolarů ročně zřejmě od soukromého sektoru. „Peníze by měly jít na přizpůsobení se změně klimatu v rozvojových zemích, měly by jít i na další snižování emisí v rozvojových zemích. Celkově se to dá hodnotit jako úspěch,“ myslí si Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu ministerstva životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky summitu na Rádiu Česko zhodnotil jeden z účastníků summitu Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu na ministerstvu životního prostředí a klimatolog Jan Pretel.

Výsledek hodnotí pozitivně i evropská komisařka pro oblast klimatu Connie Hedegaardová: „Po mnoha hodinách jednání jsme nakonec přece jen uspěli, ať už jde o ochranu lesů, nové technologie nebo peníze.“

I když si výsledek summitu pochvalovali místní aktivisté, klíčové rozhodnutí o tom, zda bude prodloužena dohoda z Kjóta po roce 2012 anebo zda ji nahradí jiná, se ale odkládá na příští rok.

„My bychom spíše preferovali novou jednotnou dohodu, rozvojové země spíše trvají na tom, aby došlo k prodloužení Kjóta,“ vysvětlil Zámyslický.

Martina Mašková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme