Účastníci testu nového léku ve Francii skončili v nemocnici, jeden je v kómatu

Šest dobrovolníků ve Francii skončilo po požití nového testovaného léku v nemocnici. Jeden z postižených je v kómatu, dokonce prý ve stavu klinické smrti. Třem dalším hrozí trvalé poškození mozku. Francouzské ministerstvo zdravotnictví to označilo za vážný incident. Případ začala vyšetřovat prokuratura.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šest účastníků testu nového léku ve Francii skončilo v nemocnici. Incident se stal podle místních médií v laboratoři firmy Biotrial

Šest účastníků testu nového léku ve Francii skončilo v nemocnici. Incident se stal podle místních médií v laboratoři firmy Biotrial | Zdroj: Reuters

Dobrovolníci byli zdraví, dokud ve čtvrtek nepožili testovaný lék, oznámilo bez dalšího upřesnění francouzské ministerstvo zdravotnictví.

Neznámý lék proti bolesti testovalo celkem 90 lidí v soukromém zařízení, které se zaměřuje na klinické zkoušky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Účastníci testu nového léku ve Francii skončili v nemocnici. Podrobnosti doplnil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba

Incident se stal podle místních médií v laboratoři firmy Biotrial, která sídlí v Rennes na západě Francie. Společnost má pobočky také ve Velké Británii a Spojených státech.

Všechny testy, za které u firmy dobrovolníci dostávají 100 až 4500 eur, tedy zhruba 2700 až 121 600 korun, laboratoř údajně pozastavila.

Francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová dnes přímo v Rennes ujistila, že hodlá případ objasnit a určit, kdo je za incident zodpovědný.

Odmítla také informaci, že testovaný lék obsahoval konopí. Měl prý působit na endokanabinoidní systém člověka, který ovlivňuje vnímání bolesti.

Francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová přijíždí na tiskovou konferenci do Rennes | Foto: Reuters

Každý rok se podobných klinických zkoušek v Evropě účastní podle francouzských médií tisíce dobrovolníků. Často jsou to mladí lidé, kteří si potřebují zaplatit studium.

Nový lék vědci nejprve vyzkoušejí na zvířatech nebo izolovaných orgánech. První testy na zdravých lidech se poté dělají s použitím minimálního množství látky.

„Testovací postupy mají striktní protokoly, proto se to v první fázi testuje na zcela zdravých dobrovolnících. Skutečně je to výjimečná situace, k čemu došlo ve Francii. Musí se to podrobně vyhodnotit a přijmout další opatření,“ dodal prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme