'Účetní z Auschwitzu' půjde do vězení. Berlínský soud v 96 letech odsoudil příslušníka SS Oskara Gröninga

Bývalý příslušník jednotek SS a „účetní z Auschwitzu“ Oskar Gröning bude muset nastoupit do vězení. Gröningovi je 96 let. Podle Vrchního zemského soudu mu zdravotní stav nebrání v tom, aby do výkonu trestu nastoupil. Odsedět si má čtyři roky.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý dozorce z Osvětimi má v 96 letech nastoupit do vězení. | Foto: Tobias Schwarz | Zdroj: AP/ČTK

Vrchní soud tak zamítl Gröningovo odvolání na dva roky starý rozsudek. Podle něj se bývalý účetní z Osvětimi podílel na vraždě 300 tisíc lidí. Gröning se přiznal, že o vraždění Židů v plynových komorách věděl.

„Na základě expertiz, které jsme obdrželi, se soud domnívá, že odsouzený je schopen výkonu svého trestu navzdory svému vysokému věku,“ uvedl odvolací soud ve středečním prohlášení. Rozhodnutím dal za pravdu státnímu zastupitelství v Hannoveru, které ke stejnému závěru došlo už v srpnu, zatímco obhajoba žádala o odklad nástupu trestu.

Soud ve středu uvedl, že vzhledem k vysokému věku odsouzeného může být zohledněna jeho zvláštní lékařská péče.

Embed from Getty Images

Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního.

Gröning se tedy neúčastnil přímo násilností, ale podle německé justice svou prací podporoval systematické vyvražďování, což podle dnešního výkladu práva v Německu stačí k trestní odpovědnosti.

V Německu se v posledních letech konaly možná poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídali členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů. Loni začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který byl obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor. Letos v září ale soud v severoněmeckém Neubrandenburgu oznámil, že už není schopen sledovat soudní proces, neboť trpí demencí. Další dva odsouzení devadesátníci z nedávné doby, John Demjanjuk a Reinhold Hanning, mezitím zemřeli.

Marie Štenglová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme