Učitelé unesení v Gaze jsou na svobodě

Dva zahraniční učitelé, kteří byli dnes ráno uneseni na severu pásma Gazy, jsou na svobodě. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na palestinského poslance. Ten telefonicky bez dalších podrobností potvrdil, že Nizozemec i Australan jsou s ním ve voze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci u hraničního přechodu Rafáh | Zdroj: ČTK

Jak vypověděli očití svědci, jeli oba profesoři do elitní soukromé školy American International School v Bajt Lahíji, když cestu jejich vozu zablokovala dvě až tři auta.

Maskovaní ozbrojenci cizince vytáhli z vozu, donutili je nastoupit do svého auta a odvezli je na neznámé místo. K únosu se později podle agentury Reuters přihlásila militantní skupina Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

V prohlášení se tato organizace hlásí k únosu ředitele americké školy a jeho zástupce a požaduje za jejich osvobození propuštění několika svých vůdců, kteří jsou od roku 2002 drženi pod mezinárodním dohledem ve věznici v Jerichu.

Vůdce PFLP Ahmad Saadat a další členové fronty si odpykávají tresty za vraždu izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho z roku 2001, kterou tehdy označili za pomstu za zabití jednoho z vůdců PFLP.

Dnešní únos zapadá podle AFP do atmosféry všeobecného prohlubování chaosu v bezpečnostní situaci v pásmu Gazy. Na tomto pozadí už ozbrojené skupiny v poslední době nejednou sáhly k únosu cizinců.

Motivem většiny únosů je snaha vynutit si touto cestou propuštění svých vězněných příbuzných z palestinských trestnic, vymoci si na palestinské správě zaměstnání nebo jiné osobní cíle. Všechny dosavadní únosy byly krátkodobé a rukojmí byli propuštěni bez jakékoliv újmy.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme