Učitelé v katalánských školách budou proškoleni na lepší rozpoznání radikalizujících se studentů

Katalánští učitelé dostanou v novém školním roce kurzy, jak včas poznat u svých žáků známky možné islamistické radikalizace. Uvedla to v pátek katalánská ministryně školství Clara Ponsatíová. Kurzy pro odhalení jedinců, na které možná začíná mít vliv islamistický radikál, v Katalánsku už v minulém roce absolvovali všichni ředitelé vzdělávacích zařízení.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok v katalánské metropoli si vyžádal 16 mrtvých | Zdroj: Reuters

Kurzy by nyní měly být rozšířeny i na učitele. Podle Ponsatíové po nich existuje mezi učiteli velká poptávka. Nejdříve je absolvují dobrovolníci a ti, kteří učí na školách s velkým počtem žáků pocházejících z muslimských zemí.

Více než 5000 ředitelů v Katalánsku už podle španělského rozhlasu Cadena SER dostalo v předchozím roce čtyřhodinový kurz, na němž katalánská policie vysvětlovala, jak možného rodícího se radikála poznat. Takoví lidé podle policie vykazují změny v chování, ale například i v oblékání.

Protiteroristické demonstrace v Barceloně se zúčastnilo na půl milionu lidí, včetně krále Felipeho VI.

Číst článek

Ministryně Ponsatíová rovněž informovala, že příští týden se uskuteční schůzka zástupců ministerstva a ředitelů, na níž se bude mluvit o tom, jak s žáky hovořit o džihádistech a o teroristických útocích.

Katalánsko zasáhly v polovině srpna dva teroristické útoky, při nichž džihádisté najeli autem do davu lidí. Při dvou atentátech v Barceloně a ve městě Cambrils zemřelo 16 lidí a přes 130 dalších utrpělo zranění. Za útoky stála dvanáctičlenná teroristická buňka, tvořená z velké části velmi mladými muži, které zřejmě zradikalizoval imám z města Ripoll. Většina ze členů skupiny se narodila v Maroku.

V autonomní oblasti Katalánsko žije nejvíce muslimů z celého Španělska. Celkem v zemi žije zhruba 1,9 milionu muslimů, z toho přes půl milionu v Katalánsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme