Pětiletá podmínka za kritiku války, Soud v Rusku potrestal učitelku, kterou nahráli a udali její žáci

Soud v ruském městě Penza vyměřil učitelce angličtiny, která kritizovala před žáky ruskou invazi na Ukrajinu, podmíněný trest odnětí svobody v délce pěti let. Učitelku na policii udali přímo její žáci, kteří její výroky nahráli. Informoval o tom server Mediazona. Soud shledal učitelku Irinu Genovou vinou ze šíření nepravdivých zpráv o ruských ozbrojených silách, tedy takzvaného zákona o „fake news“.

Penza Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhodnutí soudu (ilustrační foto)

Rozhodnutí soudu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Kromě pětileté podmínky soud potrestal pedagožku také tříletým zákazem výkonu povolání. Učitelčin advokát Alexandr Fedulov Mediazoně sdělil, že jeho klientka kvůli obavám z nepodmíněného trestu ve středu přiznala vinu a že se nechystá proti rozhodnutí soudu odvolat.

Do kritiky ruské války na Ukrajině se učitelka pustila v březnu, když si její žáci z osmé třídy stěžovali, že přišli o možnost zúčastnit se soutěže v Česku. Učitelka mimo jiné řekla, že Rusové při invazi rozbombardovali porodnici v Mariupolu, pokusili se svrhnout ukrajinskou vládu a že v roce 2014 rozpoutali válku na východě Ukrajiny. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme