Údaje o držitelích švýcarských kont jsou Německu prospěšné. Razie mají pokračovat

Na 200 razií má za sebou německá daňová policie a další se chystají. Německé úřady nehodlají hříšníkům daňové úniky tolerovat. Hon na neplatiče je dlouhodobou strategií spolkové vlády, a to například i cestou nákupu disků s daňovými údaji ze švýcarských bank.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze

Finance, peníze | Foto: Free Digital Photos

Včerejší razie německé daňové policie se opíraly o přibližně 40 tisíc záznamů z disků, které získala spolková země Porýní-Falc. Zemská vláda za informace o klientech švýcarských bank zaplatila přes 4 miliony eur. Počítá ovšem, že na základě těchto údajů vybere na daních a pokutách i přes půl miliardy eur.

Švýcaři označují nákup disků s informacemi o soukromých kontech za krádež a své kritiky má takový postup při zacházení s dlužníky i v Německu. Ovšem poté, co v prosinci zkrachovala švýcarsko-německá dohoda o daňových únicích, je to momentálně jediná, navíc úspěšná cesta, jak si na daňové hříšníky může Německo došlápnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace o včerejší razii německé daňové policie přinesla zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Daňové úniky totiž představují v Německu obrovský problém. Více než čtvrt milionu Němců ve Švýcarsku přímo žije, další bohatí tam mají svá konta a zdárně obcházejí německý daňový systém. Média předpokládají, že se před německým berním úřadem ukrývá na švýcarských kontech až 180 miliard eur. A Švýcarsko není jedinou zemí, kde si bohatí Němci zakládají své účty.

Daňovým hříšníkům v Německu přitom hrozí přísné tresty. Pokud daňový podvod dosáhne šestimístné cifry v eurech, čeká viníka nepodmíněný trest vězení. Při daňovém úniku do 50 tisíc eur – tedy asi 1,3 milionu korun – to končívá tučnou pokutou. Podvodníci se často raději sami přihlásí, než aby museli za mříže.

Česko zatím po vzoru Německa nekoupí CD s údaji o nepřiznaných penězích v zahraničí

Číst článek

Česká republika se podle ministra financí Miroslava Kalouska zatím nebude inspirovat Německem a neuvažuje o nákupu disků s daty daňových hříšníků:

„Velmi úzce spolupracujeme se zeměmi nejenom Evropské unie, ale s dalšími více než sto státy třetího světa v rámci smlouvy proti dvojímu zdanění a o výměně informací. Naše spolupráce s německou finanční správou je vysoce nadstandardní úrovně a správy si informace předávají.“

Klára Stejskalová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme