Údaje o držitelích švýcarských kont jsou Německu prospěšné. Razie mají pokračovat

Na 200 razií má za sebou německá daňová policie a další se chystají. Německé úřady nehodlají hříšníkům daňové úniky tolerovat. Hon na neplatiče je dlouhodobou strategií spolkové vlády, a to například i cestou nákupu disků s daňovými údaji ze švýcarských bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze | Foto: Free Digital Photos

Včerejší razie německé daňové policie se opíraly o přibližně 40 tisíc záznamů z disků, které získala spolková země Porýní-Falc. Zemská vláda za informace o klientech švýcarských bank zaplatila přes 4 miliony eur. Počítá ovšem, že na základě těchto údajů vybere na daních a pokutách i přes půl miliardy eur.

Švýcaři označují nákup disků s informacemi o soukromých kontech za krádež a své kritiky má takový postup při zacházení s dlužníky i v Německu. Ovšem poté, co v prosinci zkrachovala švýcarsko-německá dohoda o daňových únicích, je to momentálně jediná, navíc úspěšná cesta, jak si na daňové hříšníky může Německo došlápnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace o včerejší razii německé daňové policie přinesla zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Daňové úniky totiž představují v Německu obrovský problém. Více než čtvrt milionu Němců ve Švýcarsku přímo žije, další bohatí tam mají svá konta a zdárně obcházejí německý daňový systém. Média předpokládají, že se před německým berním úřadem ukrývá na švýcarských kontech až 180 miliard eur. A Švýcarsko není jedinou zemí, kde si bohatí Němci zakládají své účty.

Daňovým hříšníkům v Německu přitom hrozí přísné tresty. Pokud daňový podvod dosáhne šestimístné cifry v eurech, čeká viníka nepodmíněný trest vězení. Při daňovém úniku do 50 tisíc eur – tedy asi 1,3 milionu korun – to končívá tučnou pokutou. Podvodníci se často raději sami přihlásí, než aby museli za mříže.

Česko zatím po vzoru Německa nekoupí CD s údaji o nepřiznaných penězích v zahraničí

Číst článek

Česká republika se podle ministra financí Miroslava Kalouska zatím nebude inspirovat Německem a neuvažuje o nákupu disků s daty daňových hříšníků:

„Velmi úzce spolupracujeme se zeměmi nejenom Evropské unie, ale s dalšími více než sto státy třetího světa v rámci smlouvy proti dvojímu zdanění a o výměně informací. Naše spolupráce s německou finanční správou je vysoce nadstandardní úrovně a správy si informace předávají.“

Klára Stejskalová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme