Údaje z černé skříňky zříceného airbusu svědčí o nehodě

Udaje z černé skřínky letadla společnosti American Airlines nevypovídají o žádných komplikacích na palubě airbusu před jeho zřícením. I když americké účady zatím nic nevylučují, Národní agentura pro bezpečnost v přepravě označuje pád letadla na základě dosavadních informací za nehodu a nikoliv jako důsledek teroristického činu. Pád letadla na obytnou čtvrt Queens v New Yorku si vyžádal téměž 270 obětí na životech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tragédie v Queensu | Zdroj: ČTK

Mluvčí agentury George Black v televizní stanici ABC uvedl, že podle první rychlé analýzy černá skříňka s nahrávkou komunikace z pilotní kabiny neobsahuje žádné informace o mimořádné aktivitě uvnitř kabiny před pádem letadla. Vyšetřování se soustředí na motory letadla. Airbus byl vybaven dvěma motory General Electrics model CF6, u kterého se v posledních letech objevily problémy. Pravý motor letadla byl těsně před generální opravou. Vyšetřovatelé ale zatím příčiny nehody neznají.

Záchranáři zatím vyprostili z trosek těla 265 obětí, několi osob je i nadále pohřešováno. Asi 12 rodinných domků ve čtvrti Rockaway v newyorském Queens, kam se letoun krátce po startu z Kennedyho letiště zřítil, bylo zcela zničeno či poškozeno. Společnost American Airlines opravila počet osob na palubě letadla z 255 na 260. Na palubě Airbusu mířícího z New Yorku do Dominikánské republiky bylo i pět kojenců, kteří seděli na klíně rodičů.

Na palubě letadla nebyli s nejvyšší pravděpodobností žádní čeští občané. Vyplývá to z prohlášení českého konzula Gandaloviče i ze seznamu cestujících, který začala společnost American Airlines postupně zveřejňovat. V první části seznamu jsou kromě devítičlenné americké posádky letounu takřka výhradně občané USA a Dominikánské republiky.

Po zřícení dopravního letounu na newyorskou čtvrť Queens byl v největším americkém městě vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti. Jaká je situace v New Yorku teď, to Radiožurnálu popsal generální konzul v New Yorku Petr Gandalovič. "V tom prvním okamžiku samozřejmě většina lidí pravděpodobně počítala s tím, že jde o nový teroristický útok, ale postupně se ukazuje, že pravděpodobně jde o závadu na letounu, na jednom z těch motorů a tudíž že to není teroristický útok. Proto také město, které bylo ihned po pádu letadla prakticky zcela uzavřeno, se postupně zase otevřelo. Nyní už nic nepřipomíná to, že by se jednalo o nějakou mimořádnou situaci."

České aerolinie dnes poletí z Prahy do New Yorku podle letového řádu. Dopravce nepředpokládá, že by při spoji číslo 50 z Prahy do New Yorku měly být nějaké mimořádnosti. Letadlo typu Airbus 310 by mělo na letiště JFK odletět z Prahy-Ruzyně ve 12:30. ČSA uvažovaly o odklonu svého pondělního letu do kanadského Montrealu, ale nakonec, po opětovném otevření terminálů, přistály v New Yorku.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme