Údajní atentátníci z 11. září 2001 budou souzení v New Yorku

Chalíd Šajch Muhammad bude souzený v New Yorku. Údajný strůjce teroristických z 11. září 2001 tam stane spolu s několika dalšími vězni z Guantánama před federálním soudem. Oznámil to americký ministr spravedlnosti Eric Holder s tím, že bude pro obviněné žádat trest smrti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

útok na Světové obchodní centrum v září 2001

útok na Světové obchodní centrum v září 2001 | Foto: Archiv ČRo

Šéf amerického resortu spravedlnosti vyjmenoval postupně všechny podezřelé ze spáchání teroristických útoků na New York a Washington v roce 2001.

Pětice muslimů obviněných stane před federálním soudem v přímo v New Yorku. Coby kamenem dohodil od místa, kde stávala dvojčata Světového obchodního střediska. Pozornost se upírá hlavně na Chálída Šajcha Muhammada, který se k organizaci útoků na New York a Washington přiznal při předběžném slyšení před vojenskou komisí. V teroristické síti Al Káida byl údajně mužem číslo 3 a žalobci ho označují za jednoho z nejnebezpečnějších teroristů na planetě.

"Budeme žádat nejvyšší možný trest," ujistil ministr spravedlnosti Holder a dodal: "Pravidla federálních soudů nám umožňují navrhnout trest smrti, a to také od našich žalobců plně očekávám...v případě každého z údajných spiklenců stojících za útoky z 11. září 2001."

K soudu mohou být ale z Guantánama přepravení teprve potom, až uběhne pětačtyřicetidenní lhůta, během které se k tomu může vyjádřit Kongres. Mnohým zákonodárcům se nelíbí, že by nebezpeční teroristé měli být přímo na území Spojených států.

Vláda nicméně očekává, že její rozhodnutí schválí. Pokud se tak stane, překoná Bílý dům jednu z překážek k uzavření kontroverzní věznice na Guantánamu. Nyní v ní zůstává něco přes dvěstě zadržených. Otazníky se stále vznášejí především nad tím, co bude se zhruba sedmi desítkami z nich. Proti nim se totiž nepodařilo shromáždit dostatek důkazů, které by obstály před civilním nebo vojenským soudem. Přesto jsou považovaní za mimořádně nebezpečné.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme