Údajní teroristé z 11. září budou souzeni na Guantánamu

Americká vláda obrátila o 180 stupňů. Údajní organizátoři teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001 nebudou souzeni před civilním soudem. O vině bude rozhodovat vojenský tribunál na Guantánamu, což prezident Barack Obama donedávna odmítal. Americká média píší o jeho zahanbující porážce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základna Guantánamo

Základna Guantánamo | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Neměli jsme na vybranou, prohlásil americký ministr spravedlnosti Eric Holder. „Nařídil jsem našim žalobcům, aby stáhli obvinění podaná u federálního soudu v New Yorku v prosinci 2009.“

Namísto toho případ převezme ministerstvo obrany a pachatelé tragických útoků na Spojené státy v čele s údajným hlavním mozkem teroristického činu Chálidem Šajchem Muhammadem stanou před vojenským tribunálem na Guantánamu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Porážku prezidenta Obamy v kauze Guantánamo zaznamenal zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

„Je to smutné, ale tenhle případ provázely zbytečné kontroverze,“ připomíná ministr Holder debaty v Kongresu, které fakticky znemožnily přesun vězňů z Guantánama na americkou půdu.

Zklamané jsou hlavně organizace zasazující se o lidská práva. Andrea Prassow se problematice Guantánama věnuje ve washingtonské kanceláři jedné z těch světové nejaktivnějších - Human Rights Watch.

„Každý vězeň zadržovaný na Guantánamu by měl být buď propuštěný nebo by měl stanout před řádným civilním soudem. A ne před tím vojenským na Guantánamu. Ten může totiž například uznat výpovědi vynucené na obžalovaných krutými vyšetřovacími metodami. Jako je například nechvalně proslulý waterboarding, kterému byl právě Chálid Šajch Muhammad podrobený 183 krát,“ říká Andrea Prassow.

Verdikty budou napadené u civilních soudů

„Všechny verdikty, které vynesou, budou stejně napadené u civilních soudů v samotných Spojených státech. A to platí i pro proces s údajnými organizátory teroristických útoků z 11. září 2001. Ten skončí skoro jistě u Nejvyššího soudu Spojených států a původní rozsudek bude přinejmenším zčásti změněný,“ tvrdí s jistotou Andrea Prassow z Human Rights Watch.

Vrácení případu Chálida Šajcha Muhammada a jeho skupiny před vojenský tribunál nakonec svědčí hlavně o jednom: Barack Obama tak sice může být nejmocnějším mužem na světě, ale zjevně není schopný splnit svůj mnohokrát zopakovaný slib. Tím bylo zastavit vojenské soudy, které označil za nespravedlivé. A hlavně zavřít věznici na Guantánamu, která je podle něj samotného skvrnou na pověsti Ameriky.

Podle novináře Petera Finna z listu Washington Post může za neschopnost Obamovy vlády z největší části naivita a nedostatek informací, které Obama a jeho lidé měli předtím, než se dostali do Bílého domu. Paradoxně ale nesplnění právě tohoto slibu americkému prezidentovi podle všeho politicky nijak neuškodí, naopak mu může být ku prospěchu.

Průzkum za průzkumem totiž vypovídá o tom, že většina Američanů soudy s údajnými teroristy u běžných civilních soudů přímo ve Spojených státech nechce. A Guantánamo je podle převažujícího názoru tím nejlepším místem, kde takové lidi soudit a držet.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme