Údajný mozek londýnských atentátníků je podle vlastních slov tělesným strážcem Usámy bin Ládina

Haroon Rashid Aswat zadržený nedávno v Zambii jako údajný mozek sebevražedných atentátů ze 7. července v Londýně, prohlásil, že je jedním z tělesných strážců šéfa teroristické sítě Al-Káida, Usámy bin Ládina. Napsal to dnes britský deník The Times s odvoláním na zdroje ze zambijské policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Pokud se tato informace potvrdí, byl by Haroon Rashid Aswat nejprominentnějším britským občanem mezi zadrženými členy Al- Káidy. Pozorovatelé jej označují za představitele teroristické sítě Al-Káida v Evropě.

Stejnou informaci o Haroonu Rashidu Aswatovi zveřejňuje dnes i deník Sun, aniž by však uváděl zdroje. Dodává však, že Spojené státy jej hledaly také kvůli jeho údajné vazbě na jistý teroristický výcvikový tábor.

Asi třicetiletý Aswat je označován za představitele teroristické sítě Al-Káida v Evropě. The Times nedávno napsal, že podezřelý několik hodin před útoky hovořil asi dvacetkrát telefonicky se dvěma ze čtyř sebevražedných atentátníků a byl prý již zatčen v Pákistánu. Zatčení se tehdy nepotvrdilo.

S odvoláním na dokumenty americké FBI list již dříve uvedl, že Aswata poslal v roce 1999 "jeden duchovní v Londýně" do Spojených států, kde se tři měsíce učil zacházet se zbraněmi a jedy. Proto se nejen britské, ale i americké bezpečnostní služby zajímají o výslech Aswata.

Regina Prouzová-Květoňová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme