Údajný organizátor vraždy kaplana polské Solidarity osvobozen

Varšavský soud osvobodil bývalého šéfa polské komunistické státní bezpečnosti Wladyslawa Ciastonie. Byl obžalován z napomáhání vraždě populárního kaplana odborů Solidarita -- Jerzyho Popieluszky v roce 1984. Soud neuznal argumenty žaloby, že dnes 76letý generál Ciastoń v roce 1984 nařídil a organizoval brutální vraždu Jerzyho Popieluszky, který byl duchovním odboru Solidarita a sloužil mše stávkujících dělníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Soudci odmítli i tvrzení, že tehdejší šéf státní bezpečnosti vrahy k činu naváděl a vyvolal v nich pocit, že uniknou trestu. Byl vynesen rozsudek stejný jako před šesti lety, kdy soud generála Ciastonie osvobodil pro nedostatek důkazů. Ani dnešní výrok soudu není ještě pravomocný. Nepředpokládá se ale, že se proti němu prokurátor odvolá. Organizátory vraždy kněze Popieluszky se tedy už pravděpodobně nepodaří najít. Tři důstojníci státní bezpečnosti, kteří vraždu provedli, jsou po patnáctiletém trestu vězení už na svobodě.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme