Údajný válečný zločinec John Demjanjuk přiletěl do Německa

John Demjanjuk obviněný z válečných zločinů byl deportován ze Spojených států do Německa. Devětaosmdesátiletý muž původem z Ukrajiny se podle žaloby podílel za druhé světové války na zavraždění skoro tří desítek tisíc Židů ve vyhlazovacím táboře Sobibor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Demjanjuk byl deportován do Německa | Foto: ČTK/AP

Soudní procesy s Johnem Demjanjukem se táhnou už skoro třicet let. Po válce emigroval tento rodilý Ukrajinec do Spojených států. V sedmdesátých let v něm bývalý vězeň tábora v Treblince poznal dozorce, kterému se pro jeho brutální chování přezdívalo Ivan Hrozný. Byl kvůli tomu vydán do Izraele, odsouzen k smrti, ale nakonec propuštěn, protože jeho vinu odvolací soud nepotvrdil.

Demjanjuk se poté vrátil do Spojených států, ale od letošního března čelí nové žalobě v Německu. Deportaci se bránil kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Nejvyšší soud však jeho žádosti zamítl.

Údajný dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora přiletěl do Mnichova na palubě speciálu vybaveného zdravotnickou technikou. Po přistání zamířil letoun do zvláštního hangáru, kde už čekaly policejní vozy a sanitky. Odtud měl Demjanjuk zamířit do proslulé věznice Mnichov-Stadelheim, kde mu vyšetřující soudce přečte zatykač.

Demjanjuk měl coby sovětský válečný zajatec dobrovolně pomáhat jednotkám SS ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Jakoukoli vinu popírá. Židovské organizace vysoce oceňují úsilí Spojených států a Německa postavit údajného dozorce před soud. Generální tajemník Ústřední Rady Židů v Německu Stephan Kramer ale nevěří, že Demjanjuk stráví ve vězení s ohledem na jeho zdravotní stav byť jen jeden jediný den.

Přečtěte si také:
Ministerstvo spravedlnosti USA: Demjanjuk je schopný soudu

Jiří Hošek, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme