Údajný válečný zločinec John Demjanjuk přiletěl do Německa

John Demjanjuk obviněný z válečných zločinů byl deportován ze Spojených států do Německa. Devětaosmdesátiletý muž původem z Ukrajiny se podle žaloby podílel za druhé světové války na zavraždění skoro tří desítek tisíc Židů ve vyhlazovacím táboře Sobibor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Demjanjuk byl deportován do Německa | Zdroj: ČTK

Soudní procesy s Johnem Demjanjukem se táhnou už skoro třicet let. Po válce emigroval tento rodilý Ukrajinec do Spojených států. V sedmdesátých let v něm bývalý vězeň tábora v Treblince poznal dozorce, kterému se pro jeho brutální chování přezdívalo Ivan Hrozný. Byl kvůli tomu vydán do Izraele, odsouzen k smrti, ale nakonec propuštěn, protože jeho vinu odvolací soud nepotvrdil.

Demjanjuk se poté vrátil do Spojených států, ale od letošního března čelí nové žalobě v Německu. Deportaci se bránil kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Nejvyšší soud však jeho žádosti zamítl.

Údajný dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora přiletěl do Mnichova na palubě speciálu vybaveného zdravotnickou technikou. Po přistání zamířil letoun do zvláštního hangáru, kde už čekaly policejní vozy a sanitky. Odtud měl Demjanjuk zamířit do proslulé věznice Mnichov-Stadelheim, kde mu vyšetřující soudce přečte zatykač.

Demjanjuk měl coby sovětský válečný zajatec dobrovolně pomáhat jednotkám SS ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Jakoukoli vinu popírá. Židovské organizace vysoce oceňují úsilí Spojených států a Německa postavit údajného dozorce před soud. Generální tajemník Ústřední Rady Židů v Německu Stephan Kramer ale nevěří, že Demjanjuk stráví ve vězení s ohledem na jeho zdravotní stav byť jen jeden jediný den.

Přečtěte si také:
Ministerstvo spravedlnosti USA: Demjanjuk je schopný soudu

Jiří Hošek, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme