Udělal bych to znovu, řekl Breivik před soudem

Norský atentátník Anders Breivik dostal příležitost přednést připravený proslov před soudem. Snažil se v něm vysvětlit motivaci útoků z loňského července, při kterých zabil 77 lidí. Slíbil, že kvůli přítomným pozůstalým a obětem zmírní svůj slovník. Slib ale nedodržel. Soud už předem z obav, že by proslov mohl být propagandou myšlenek pravicového extremisty, zakázal médiím živý přenos jeho výpovědi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norský atentátník Anders Behring Breivik před soudem hájil své útoky, při nichž před devíti měsíci pozabíjel 77 lidí.

Norský atentátník Anders Behring Breivik před soudem hájil své útoky, při nichž před devíti měsíci pozabíjel 77 lidí. | Zdroj: Reuters

Druhý den soudního procesu začal stejně jako v pondělí kolem deváté hodiny. Breivik po příchodu do soudní síně opět pozdravil zvednutím pravice se zaťatou pěstí.

Chvíli po zahájení procesu ale bylo jednání na krátkou dobu přerušeno. Advokáti Breivika požádali o odvolání jednoho ze soudních přísedících. Ten totiž po masakru napsal na Facebook, že si Anders Breivik zaslouží trest smrti. Soud přísedícího odvolal a na jeho místo byla jmenována nová přísedící. Proces pak pokračoval výpovědí obžalovaného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s norským atentátníkem Andersem Breivikem sleduje v Oslu zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda.

Breivik se prohlásil za obránce svobody a norského národa. Považuje se prý za bojovníka proti všem možným ‘ismum‘. Konkrétně jmenoval například liberalismus, multikulturalismus, ale také feminismus. Před soudem pak řekl, že kdyby měl příležitost, spáchal by své útoky znovu.

„Ano, udělal bych to znovu, protože trestné činy proti lidu jsou mnohonásobně horší,“ řekl soudu. Jednal prý ‘jménem dobra, a ne zla‘, aby zabránil mnohem rozsáhlejší občanské válce. Zrádci, jako byly 15leté děti na ostrově Utöya, si podle něj smrt zaslouží.

Breivik loni 22. července nastražil nálož před úřadem norské vlády v Oslu, při jejímž výbuchu zemřelo osm lidí. Později na táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya postřílel 69 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog žijící v Norsku, Lukáš Kraus v pořadu Stalo se dnes

Masakr označil Breivik za nejdokonalejší a nejpůsobivější politický útok, jaký byl spáchán v Evropě od druhé světové války. Mladé sociální demokraty přirovnal k Hitlerjugend. Řekl o nich, že to nebyly nevinné oběti, protože jsou politicky aktivní. Ale zároveň tvrdil, že Evropa se musí přestat mstít konzervativcům, jako je on, za druhou světovou válku.

Zvláštní zpravodaj ČRo v Oslu Ondřej Bouda v této souvislosti upozornil, že bylo vidět, že Breivik opravdu věří tomu, co říká. "Že se považuje za jediného spravedlivého mezi národem vymytých mozků. To jsou jeho vlastní slova. Svůj soud označil za chybu, kterou ale většinová společnost pochopí, až bude příliš pozdě. A tvrdil, že v jeho stopách se brzy vydají další bojovníci za svobodu a čistotu rasy," přiblížil na Rádiu Česko.

Mnozí si teď pokládají otázky, zda mohou být prohlášení Anderse Breivika nebezpečná. Podle politologa žijícího v Norsku, Lukáše Krause ale nehrozí, že by tím norskou veřejnost oslovil. „Bavíme se o státě, který má nejsilnější demokracii na světě, má nejsilnější lidská práva. Demokracii jsem se naučil chápat až tady,“ zdůraznil.

Breivik chtěl zničit mladé sociální demokraty. Od jeho útoku se naopak rozrostli

Číst článek

Soudkyně se několikrát pokusila Breivikův projev přerušit. Třeba když dával za příklad národní společnosti Japonsko, řekla, že to není relevantní. Breivik se sice omluvil, ale pokračoval v připraveném proslovu pro změnu Čínou.

Námitku vznesla i zástupkyně obětí, která tlumočila znechucení svých klientů.

Anders Breivik po příchodu do soudní síně opět pozdravil zvednutím pravice se zaťatou pěstí | Foto: Reuters

Breivikův právník ale svého klienta bránil tím, že má na výpověď pět dní, a tak pár minut nikoho nezdrží. Jeho klient prý nevidí důvod pokračovat v procesu, pokud nedostane možnost představit své důvody.

Sám Breivik řekl, že nežádal o pět dní, ale pouze jednu hodinu, a toto je prý ona. Třináctistránkový dokument nakonec dočetl až do konce. Jen tak podle něj má soud šanci pochopit, co ho vedlo sice ke krutému, ale nutnému činu.

Na Breivikův výslech soud vyčlenil pět dní. Neznamená to ale, že by atentátník měl celou tuto dobu na své proslovy. Bude odpovídat na otázky obžaloby, vlastních právníků i obětí, které jsou v přímém spojení s vlastními právními zástupci u soudu.

Jeden z přísedících soudu s Breivikem byl odvolán. Žádal pro atentátníka trest smrti

Číst článek

Celkem je na soudní proces naplánováno deset týdnů. Soud začal v pondělí a první den byl věnován úvodním procedurám, čtení obžaloby a přehledu událostí z 22. července. Ty se teď budou rozebírat do detailů.

Do konce dubna bude soud jednat o pumovém atentátu v Oslu. Od května pak o střelbě na ostrově Utöya. Zhruba v polovině června přijde na řadu to nejdůležitější. Soud bude rozhodovat, zda Breivik skončí ve vězení, nebo v léčebně. K dispozici má dva protichůdné psychologické posudky.

Ondřej Bouda, bre, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme