Udělám vše pro dopadení vrahů, slíbil Putin matce zabitého Němcova

Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil udělat vše pro dopadení a potrestání vrahů opozičního politika Borise Němcova, který byl zastřelen v noci na dnešek na mostě u Kremlu. Policie údajně mezitím v centru Moskvy našla auto, ze kterého pachatelé zřejmě stříleli na bývalého místopředsedu ruské vlády z 90. let a pak unikli z místa činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

"Uděláme vše, aby organizátoři a vykonavatelé podlé a cynické vraždy byli po zásluze potrestáni," uvedl Putin v soustrastném poselství Němcovově matce, zveřejněném na webové stránce Kremlu.

"Boris Němcov zanechal svou stopu v dějinách Ruska, v politice a životu společnosti. Působil ve významných funkcích v obtížném přechodném období naší země. Vždy přímo a čestně vyjadřoval své stanovisko a hájil své hledisko," napsal Putin v kondolenci.

Sám Němcov před pár týdny v jednom interview připustil, že odsuzováním ruské agrese proti Ukrajině si nadělal spoustu nepřátel, avšak jeho sedmaosmdesátiletá matka se více bála Putina.

"Stavěla se rozhodně proti tomu, co se stalo na Ukrajině. Domnívala se, že je to katastrofa, naprostá hrůza. Ale více než Ukrajina ji trápil Putin. Pokaždé, když jsem ji volal, tak se ptala: 'Kdy přestaneš nadávat na Putina? Nechá tě zabít!'," svěřil se opozičník.

Lidé nosí květiny k místu, kde byl zastřelen opoziční politik Boris Němcov | Foto: Reuters

Němcovův dlouholetý druh v opozici, bývalý šachový šampion Garri Kasparov dal v rozhovoru pro ukrajinské vydání časopisu Fokus najevo, že považuje vraždu za dílo režimu. "Pochybuji, že by Putin vydal rozkaz (...), ale Putin vytvořil ovzduší, ve kterém se politické vraždy stávají možnými," prohlásil.

Ruská opozice může uspořádat smuteční pochod za zavražděného Němcova

Číst článek

Naopak promoskevský vládce kavkazského Čečenska Ramzan Kadyrov přičetl likvidaci opozičního politika Západu a Kyjevu.

"Pouze síly zainteresované na stupňování napětí mohly podniknout tak záludný tah. Strůjci vraždy doufají, že celý svět obviní z Němcovovy smrti ruské vedení a vzedme se vlna protestů. Není pochyb, že vraždu zosnovaly tajné služby Západu, snažící se jakýmikoliv metodami vyvolat vnitřní konflikt v Rusku," usoudil Kadyrov podle agentury TASS.

Přehlédnout prý také nelze "nenávist Kyjevu k Rusku", a tak "rozsudek vynesený v nějaké západní metropoli mohl být vykonán rukama ukrajinských zvláštních služeb".

Policisté poblíž pěší zóny Arbat našli bílý vůz, který zřejmě patřil najatým zabijákům | Foto: Reuters

Policistům se podle ruské televize mezitím podařilo v centru Moskvy, poblíž pěší zóny Arbat, nalézt bílý vůz, který zřejmě patřil najatým zabijákům.

Vůz nyní prohlížejí kriminalisté. Podle agentury Interfax už našli "pádné důkazy" pro předpoklad, že právě v tomto autě vrazi uprchli.

Němcov má být pochován v úterý, po posledním rozloučení, které se odehraje v Sacharovově centru v Moskvě.

Němcov v rozhovoru pro ČRo odmítl, že je pátou kolonou. Zastřelili ho nedaleko Kremlu

Číst článek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme