'Udělej si selfie pro Pannu Marii.' Tradiční katolickou pouť dostihly moderní technologie

Tradiční katolickou pouť v polské Čenstochové dostihly moderní technologie. U příležitosti 300. výročí korunovace Panny Marie Čenstochovské papežem přišla skupina věřících s iniciativou Udělejte si selfie pro Pannu Marii. Tváře tisíců poutníků poslouží pro tvorbu digitální verze obrazu Černá Madona.

Čenstochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavná ikona Panny Marie Čenstochovské, takzvaná Černá Madona, v klášteře na Jasné Hoře | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Děláme tady fotky, ze kterých potom digitálně jako mozaiku sestavíme velkou ikonu Matky Boží. Plánovali jsme udělat deset tisíc fotek, ale už teď jsme hranici překonali, takže snímků bude opravdu hodně," popisuje pro Radiožurnál studentka Monika se dvěma culíky.

Přehrát

00:00 / 00:00

'Udělej si selfie pro Pannu Marii.' Katolickou pouť dostihly moderní technologie. Natáčel zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Viktor Daněk

Stojí před kaplí, kde je do oltáře vsazený originál slavné ikony zvané Černá Madona. Podmínkou pro účast ve velké mozaice inspirované touto ikonou je duchovní dar Panně Marii. Jít po dlouhé době ke zpovědi, urovnat dávný spor nebo třeba přestat pít alkohol.

 „Přicházejí lidé v každém věku, od malinkých dětí až po starší. Je to hezky rozmanité," dodává Monika.

Selfie si mohou zájemci udělat sami nebo využít pomoc Moničiny kamarádky, která má tablet s fotoaparátem. Na druhou možnost už čeká zástup lidí.

Je to dobrý nápad, hodnotí věřící

„Chci tím ukázat svou víru. Je to moc dobrý nápad, možná se pak na té ikoně někdy najdeme. Asi budu hodně malinký, tak bud mít hodně času hledat," vysvětluje Pawel.

Přijel ze Štětína, do Čenstochové vyrazil jako tisíce dalších pěšky. Vybral si devítidenní trasu z Varšavy dlouhou přes 230 kilometrů. Je tu prý už po dvanácté a pokaždé je to pro něj důležitý životní milník. Jeho kamarád Piotrek přikyvuje.

'Udělej si selfie pro Pannu Marii.' Katolickou pouť dostihly moderní technologie | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Jsem tu počtvrté. Loni jsem pouť vynechal a celý rok mi to pak chybělo. Život letí dál, ale člověk se potřebuje občas zamyslet a hledat podporu. Můžeme tady Pannu Marii prosit o všechno pro sebe, pro rodinu a pro vlast. Modlitba je vždy potřeba," dodává Piotrek.

Ke klášteru na Jasné Hoře míří davy lidí, často mají baťůžky a srolované karimatky na zádech. Mezi poutníky se tu a tam proplétají i řeholníci a kněží.

„Jmenuji se Krzysztof Tomkiewicz. Jsem kněz z Polska, ale působil jsem také v Holicích v královéhradecké diecézi. Pořád mám rád Česko,“ říká polský duchovní.

A proč je podle něj Jasná Hora pro Polsko tak důležité poutní místo? „V našem srdci je to hlavní duchovní místo. A snažíme se tady setkat s Pannou Marií, kterou máme rádi. Když byly v naší historii těžké časy, tak naši sem naši praotcové přišli a prosili o pomoc, děkovali a volali k Panně Marii,“ vysvětluje Tomkiewicz.

Na Jasnou horu se vydalo přes 70 tisíc lidí

Část interiéru kaple panny Marie Čenstochovské prochází rekonstrukcí, takže návštěvníky nejprve místo oslnivé výzdoby čeká pohled na lešení přetažení modrou sítí. Za ní už je ale slavná Černá Madona.

V organizovaných procesích se letos na Jasnou Horu vydalo téměř 70 tisíc lidí | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Poutníci kolem ní vkleče popocházejí v půlkruhu. Hlavní událostí je ale přijít na tradiční mši v den nanebevzetí Panny Marie.

 „Vyzpovídat se, zazpívat si, pomodlit se a spojit se ve mši svaté s Pannou Marií. Matka nezapomene nikoho - Poláka, ani Čecha, Rusa ani Američana," dodává polský duchovní Tomkiewicz.

V organizovaných procesích se letos na Jasnou Horu vydalo téměř 70 tisíc lidí a mnoho dalších na nejdůležitější poutní místo Polska přijelo po vlastní ose.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme