Úderem půlnoci se pro Srby otevře schengenský prostor

Jen několik hodin dělí Srbsko, Makedonii a Černou Horu od otevření schengenského prostoru Evropské unie pro jejich občany. Ti, kteří mají biometrické pasy, budou moci cestovat bez víz. Vízovou povinnost pro ně zrušily také Rumunsko a Bulharsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad | Foto: Turistička organizacija Beograda

Většina Srbů se na zrušení vízové povinnosti do zemí Schengenu těší. Nedostatek peněz ale jejich možnosti omezuje. Na hranicích s Maďarskem a Slovinskem se nicméně od zítřejšího rána očekávají velké fronty.

V zemi zavládla lepší nálada. Zrušení víz do Schengenu oslaví Srbové mimo jiné i ohňostrojem. Je to podle nich důležitý krok na cestě ke členství v Evropské unii.

Mírná většina obyvatel novou situaci vítá, ale zároveň si stěžují, že na cestování nemají peníze. Například číšník v kavárně na hlavní pěší zóně: "Z jedné strany je to dobré a z druhé ne, protože naše životní úroveň nám ještě neumožňuje cestovat volně po Evropě."

Přesto hned po půlnoci odstartuje několik zájezdů do Maďarska a do Bruselu odletí minutu po půlnoci speciální letadlo s vylosovanými občany na náklady vlády.

Jaromír Janev, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme