Údolí Rospudy zatím kontroverzní most nepřeklene

Polsko zítra nezačne stavět most přes Údolí Rospudy v okolí města Augustow. Oznámil to premiér Jaroslav Kaczyński. Proti stavbě dálnice přes unikátní rašeliniště protestují Evropská komise i ochránci přírody. Obyvatelé Augustova naopak požadují, aby obchvat vznikl co nejdříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczynski | Foto: Český rozhlas 7 - Radio Praha

Polsko se stavbou kontroverzního obchvatu počká až na výsledek evropského tribunálu. Údolí řeky Rospudy na severovýchodě Polska totiž chrání unijní právo v rámci programu NATURA 2000. Polská vláda ale chtěla postavit most přímo v srdci chráněné oblasti.

"V této chvíli musíme projevit zdrženlivost, abychom vyhráli proces u evropského soudního dvora. Bude to nějakou dobu trvat, ale my vyhrajeme a začneme stavět. Zatím budou stavební práce probíhat na jiných úsecích," řekl premiér Jaroslav Kaczyński polskému rozhlasu.

Obyvatelé Augustova, kteří trpí průjezdem pěti tisíc kamionů denně, chtějí i dnes pokračovat ve svém protestu: "Unie nerespektuje lidská práva. Pro ni jsou kdejaká žába nebo had důležitější než lidské životy," říká jeden z obyvatelů Augustova.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme