Uganda chce uzákonit doživotí za homosexualitu, svět protestuje

Doživotní vězení za homosexualitu chtějí uzákonit poslanci v Ugandě. Jejich snahy ale vyvolaly odpor hlavně mezinárodní veřejnosti. Svět proto vyzývá představitele této africké země, aby od hlasování o kontroverzním zákonu ustoupili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magdalena Vaculčiaková se na své stáži zaměřila především na speciální projekty pěstování hub, školství a příběhy Uganďanů, se kterými se při svém pobytu setkala. | Foto: Magdalena Vaculčiaková

Některé země hrozí, že v případě schválení zákona Ugandě zastaví pomoc. Organizace Amnesty International sice uvádí, že došlo k určitému zmírnění předkládaného návrhu, mluvilo se totiž dokonce o trestu smrti za homosexualitu, samotná podstata zákona ovšem zůstává. Organizace na ochranu lidských práv předlohu označují za brutální.

O možnosti uzákonit přísné tresty za homosexualitu se přitom v Ugandě mluví už od roku 2009. K definitivnímu hlasování má dojít v nejbližších dnech, sama šéfka ugandského parlamentu říká, že to chtějí stihnout do Vánoc.

V Ugandě je homosexualita trestána už dlouho, dosud za ni ale nehrozily tak přísné tresty. V každém případě jsou gayové a lesbičky označováni za vyvrhele společnosti, což vyvolává homofobní nálady. Před dvěma lety tak byl ve svém domě ubit k smrti známý aktivista a bojovník za práva gayů David Kato.

Letos také vláda zakázala 38 nevládních organizací, které podle ní měly podporovat homosexualitu a rekrutovat malé děti k homosexualitě. Jde přitom o organizace pomáhající i pacientům s virem HIV nebo nemocí AIDS.

Perzekuce se nevyhýbá ani cizincům. Letos v září tak byl například zadržen britský producent za uvedení divadelní hry věnované problémům gayů a lesbiček v Africe. A pokud by byl odsouzen, hrozil by mu dvouletý pobyt za mřížemi.

V Africe je homosexualita trestná v asi třiceti zemích. Popraveni mohou být gayové a lesby třeba v Súdánu, v Mauretánii nebo Nigérii. Mimo černý kontinent pak třeba v Íránu či Saúdské Arábii. Nejvyšší trest za sex s osobami téhož pohlaví ale hrozil obyvatelům afrických zemí už před staletími, přesněji od doby kolonizace.

Ovšem za sodomii hrozila poprava i v Českém království, na konci 18. století však tento krutý zákoník zrušil osvícený panovník Josef II.


Zvětšit mapu

Robert Mikoláš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme