‚V Ugandě nebude místa pro homosexuály.‘ Jeden z nejpřísnějších zákonů na světě umožňuje i trest smrti

Ugandský prezident Yoweri Museveni podepsal zákon, který zpřísňuje tresty pro LGBTQ+ lidi. S odvoláním na mluvčí ugandského parlamentu o tom informovala agentura Reuters. Za intimní styk s lidmi stejného pohlaví, kteří jsou mladší 18 let, nebo s HIV pozitivním člověkem, bude v Ugandě podle nového zákona hrozit až trest smrti. Zákon porušující lidská práva kritizují i Spojené státy, Británie, Kanada, Norsko a OSN.

Kampala (Aktualizováno: 21:44 29. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen parlamentu Asuman Basalirwa a předkladatel zákona proti homosexualitě vystoupil na tiskové konferenci v Kampale

Člen parlamentu Asuman Basalirwa a předkladatel zákona proti homosexualitě vystoupil na tiskové konferenci v Kampale | Foto: Abubaker Lubowa | Zdroj: Reuters

„V Ugandě nebude místa pro homosexuály,“ vítali diskriminační zákon ugandští poslanci, včetně mluvčí parlamentu Anity Amongové. Z více než pěti set poslanců proti němu hlasoval jen jeden člen. 

Ugandská bojovnice za lidská práva Clare Byarugaba prohlásila, že prezident schválením zákona legalizoval homofobii.

Maďarská prezidentka vetovala normu, jež umožňuje udávat LGBT rodiny. Parlament ji může schválit znovu

Číst článek

Intimní vztahy lidí stejného pohlaví byly v této východoafrické zemi nelegální už dříve. Stejně je tomu i ve zhruba 30 dalších afrických státech. Nyní schválený zákon ale přináší jedny z nepřísnějších postihů LGBTQ+ (neboli queer) vztahů na světě.

Museweni zákon schválil navzdory ostré kritice západních dárců, investorů a obhájců lidských práv.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v pondělí uvedl, že krok je v rozporu s mezinárodním právem a že Ugandu čekají problémy ve „vztazích s mezinárodními partnery“, když nebude chránit základní práva občanů.

Opatření v pondělí odsoudil americký prezident Joe Biden, zákon kritizují i Velká Británie, Kanada, Norsko či OSN.

„Zavedení ugandského zákona proti homosexualitě je tragickým porušením všeobecných lidských práv,“ uvádí Biden v prohlášení publikovaném Bílým domem.

„Tento ostudný krok je nejnovější kapitolou alarmujícího trendu potlačování lidských práv a korupce v Ugandě“, píše se dále v komuniké.

Sankce

USA už dříve Ugandu varovaly před ekonomickými následky chystaného zákona, nyní americký prezident naznačil možnost sankcí na ugandské činitele.

Původní návrh legislativy, který v březnu schválil parlament, prezident Museveni zákonodárcům vrátil k projednání na začátku května. Podle upraveného znění normy nebude hrozit desetileté vězení čistě za to, že se někdo jako queer člověk identifikuje.

Nová opatření ještě může zablokovat ústavní soud, který v roce 2014 anuloval podobný zákon kvůli procedurálním nedostatkům.

Nyní se na něj obrátila aktivistická organizace Human Rights Awareness and Promotion Forum společně s deseti jednotlivci, uvádí Reuters s odvoláním na jednoho ze stěžovatelů.

fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme