Slzný plyn proti opozici i stoupencům. Staronový keňský prezident se chopí moci

Přísná bezpečnostní opatření provází úterní inauguraci staronového keňského prezidenta Uhuru Kenyatty. Opozice navzdory policejnímu zákazu vyzývá k demonstracím kvůli spornému výsledku voleb, které se opakovaly koncem října. Proti opozičnímu shromáždění už použili policisté slzný plyn, informuje agentura Reuters. Slzný plyn použila policie i při zvládání tisíců lidí, které na inauguraci míří.

Tento článek je více než rok starý.

Nairobi (Aktualizováno: 8:56 28. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se snaží dostat na stadion, kde se koná inaugurace keňského prezidenta Uhuru Kenyatty

Lidé se snaží dostat na stadion, kde se koná inaugurace keňského prezidenta Uhuru Kenyatty | Foto: Baz Ratner | Zdroj: Reuters

Po opozičním bojkotu ve volbách hlasovaly ani ne dvě pětiny oprávněných voličů. V některých částech země místo toho vypukly násilnosti, při kterých zemřeli nejméně čtyři lidé.

Povolební násilí v Keni. Při střetech mezi policií a příznivci opozice zahynuli tři lidé

Číst článek

Inaugurace se koná v 10 hodin dopoledne místního času na sportovním stadionu v hlavním městě. Účast potvrdilo 20 zahraničních státníků, jako třeba prezidenti nebo premiéři Izraele, Ugandy či Rwandy.

Organizátoři očekávají, že na inauguraci dorazí asi 60 tisíc lidí, a na bezpečnost akce budou v celém Nairobi dohlížet tisíce policistů.

Opoziční koalice svolala proti výsledkům voleb v den prezidentovy inaugurace protest, v jeho čele je její prezidentský kandidát Rails Odinga. Ten vyzval k vytvoření hnutí národního odporu a k obnovení demokracie v zemi.

Opakované prezidentské volby

Podle Odingy by v úterý měla vzniknout třetí keňská republika. Protestuje proti výsledku prezidentských voleb - ty nejdřív v srpnu těsně prohrál, keňský ústavní soud ale jejich výsledek kvůli nesrovnalostem prohlásil za neústavní a neregulérní, nechal je anulovat a hlasování se opakovalo před měsícem.

Volby z 26. října papírově jednoznačně vyhrál prezident Kenyatta, jehož inaugurace se v úterý koná. Získal 98 % odevzdaných hlasů. Kvůli bojkotu ovšem hlasovalo jen necelých 39 % oprávněných voličů a v drtivé většině právě stoupenci prezidenta.

Žádal opakování keňských prezidentských voleb. Nového hlasování se ale Odinga účastnit nebude

Číst článek

V hlavních opozičních baštách na západě Keni se ale nehlasovalo. Stoupenci opozice tam blokovali volební místnosti, do kterých nedorazili ani volební komisaři - mimo jiné kvůli výhrůžkám.

Až 30 mrtvých při násilnostech

Při střetech s policií pak zemřeli nejméně čtyři lidé, podle televize Al-Džazíra ale zemřelo víc než 30 lidí. Násilnosti se ale v zemi příležitostně opakují už od toho prvního srpnového hlasování.

Rozdělení země mezi stoupence opozice a stoupence současného prezidenta Kenyatty kopíruje etnické rozdělení země. Opozice má nejvíc stoupenců na západě země - její hlavní baštou je město Kisumu a oblast u Viktoriina jezera a pak také některé části metropole Nairobi a města na pobřeží, jako například Mombasa.

Zdeněk Novák, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme