USA zavedou vízové restrikce pro čínské úředníky. ‚Zasahujete do vnitřních záležitostí,‘ reaguje ambasáda

Americké ministerstvo zahraničí v úterý oznámilo, že nepovolí víza čínským vládním úředníkům a činitelům čínské komunistické strany, kteří jsou spojováni s porušováním práv muslimské menšiny Ujgurů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé s ujgurskými vlajkami demonstrují proti Číně před evropským sídlem OSN v Ženevě v listopadu 2018 | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Oznámení přišlo jen dva dny před čtvrtečním plánovaným obnovením obchodních jednání mezi USA a Čínou. Informovala o tom v noci na středu agentura Reuters.

Prokázali existenci táborů, kde Čína internuje miliony Ujgurů. Pomohly satelitní snímky i vládní tendry

Číst článek

Americké ministerstvo zahraničí v oznámení na svých stránkách neuvedlo jména čínských činitelů, jichž se mají nové vízové restrikce týkat. Má jít ale o lidi spojované s represemi vůči Ujgurům, Kazachům a dalším muslimským menšinám v čínské provincii Sin-ťiang. Ministerstvo rovněž vyzvalo Čínu, aby tuto represivní kampaň okamžitě ukončila.

Čínská ambasáda ve Washingtonu oznámení označila za vměšování do vnitřních záležitosti.

„Otázky provincie Sin-ťiang jsou čistě čínskou záležitostí a nedovolují žádné zahraniční vměšování. Vyzýváme USA, aby okamžitě napravily své chyby a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny,“ uvedla čínská ambasáda na twitteru.

Vízová omezení podle šéfa americké diplomacie Mikea Pompea doplňují americké restrikce oznámené o den dříve.

Rusko, Kuba, Venezuela a další. Na 37 zemí vyjádřilo v OSN podporu čínské politice vůči Ujgurům

Číst článek

V pondělí USA oznámily, že zavádějí sankce vůči 28 čínským bezpečnostním úřadům a komerčním podnikům, včetně předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision. Jako důvod americké ministerstvo rovněž uvedlo porušování práv muslimské menšiny Ujgurů.

Organizace pro lidská práva a mezinárodní společenství obviňují čínské úřady, že v provincii Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží statisíce Ujgurů.

Podle odhadů amerického ministerstva zahraničí je v provincii Sin-ťiang internováno v „převýchovných“ táborech 800 000 až dva miliony muslimů, kromě Ujgurů i Kazaši a Kyrgyzové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme