Ujgurové v Sin-ťiangu opět vyšli do ulic, armáda povolává posily

V čínské autonomní oblasti Sin-ťiang trvá etnické napětí. Do ulic dnes opět vyšly stovky Ujgurů protestujících proti zásahu bezpečnostních sil. Příslušníci muslimské menšiny si stěžují i na útoky ze strany většinových Číňanů. Kvůli nepokojům se z Itálie předčasně vrací čínský prezident Chu Ťin-tao, který se dnes měl zúčastnit summitu G8.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v ulících Urumči | Zdroj: ČTK

Stovky Ujgurů vyzbrojených tyčemi a kameny se shromáždily před policejním kordonem, ke střetu s bezpečnostními jednotkami ale tentokrát nedošlo.

Počet muslimských demonstrantů se zvýšil poté, co vrtulníky začaly shazovat letáky vinící z rozpoutání násilností ujgurské aktivisty v čele s Rebiyou Kadeerovou. Úřady ale zároveň vyzývají ke klidu a návratu lidí do práce.

Místní Číňané policejní zásah v uplynulých dnech většinou schvalují, podle nich totiž právě Ujgurové zahájili rabování, zaútočili na čínské obchody a zapalovali auta a autobusy. Vojáci a policisté se proto nyní především snaží držet od sebe obě znesvářená etnika, do metropole Urumči proto míří další jednotky.

K zastavení etnicky motivovaného násilí v Sin-ťiangu vyzývají OSN, Evropská unie i muslimské země. Organizace na ochranu lidských práv včetně Amnesty International požadují nezávislé vyšetřování nepokojů, podle Ruska ale jde výlučně o vnitřní záležitost Číny.

Přečtěte si také:
Násilí v Sin-ťiangu přimělo čínského prezidenta k odjezdu ze summitu G8
V čínském Sin-ťiangu pokračují etnické střety
V Urumči opět vypukly střety mezi Ujgury a policií
Přes 150 mrtvých po zásahu proti ujgurským muslimům v Číně

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme