Ujgurové v Sin-ťiangu opět vyšli do ulic, armáda povolává posily

V čínské autonomní oblasti Sin-ťiang trvá etnické napětí. Do ulic dnes opět vyšly stovky Ujgurů protestujících proti zásahu bezpečnostních sil. Příslušníci muslimské menšiny si stěžují i na útoky ze strany většinových Číňanů. Kvůli nepokojům se z Itálie předčasně vrací čínský prezident Chu Ťin-tao, který se dnes měl zúčastnit summitu G8.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v ulících Urumči

Vojáci v ulících Urumči | Zdroj: ČTK

Stovky Ujgurů vyzbrojených tyčemi a kameny se shromáždily před policejním kordonem, ke střetu s bezpečnostními jednotkami ale tentokrát nedošlo.

Počet muslimských demonstrantů se zvýšil poté, co vrtulníky začaly shazovat letáky vinící z rozpoutání násilností ujgurské aktivisty v čele s Rebiyou Kadeerovou. Úřady ale zároveň vyzývají ke klidu a návratu lidí do práce.

Místní Číňané policejní zásah v uplynulých dnech většinou schvalují, podle nich totiž právě Ujgurové zahájili rabování, zaútočili na čínské obchody a zapalovali auta a autobusy. Vojáci a policisté se proto nyní především snaží držet od sebe obě znesvářená etnika, do metropole Urumči proto míří další jednotky.

K zastavení etnicky motivovaného násilí v Sin-ťiangu vyzývají OSN, Evropská unie i muslimské země. Organizace na ochranu lidských práv včetně Amnesty International požadují nezávislé vyšetřování nepokojů, podle Ruska ale jde výlučně o vnitřní záležitost Číny.

Přečtěte si také:
Násilí v Sin-ťiangu přimělo čínského prezidenta k odjezdu ze summitu G8
V čínském Sin-ťiangu pokračují etnické střety
V Urumči opět vypukly střety mezi Ujgury a policií
Přes 150 mrtvých po zásahu proti ujgurským muslimům v Číně

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme