Ujgurský novinář dostal za informování o násilnostech v Sin-ťiangu doživotí

Čínský soud poslal na doživotí za mříže ujgurského novináře. Oznámil to Světový kongres Ujgurů, podle kterého utajovaný verdikt padl už v dubnu. Memetjan Abdulla, pracující pro čínský rozhlas, zveřejnil informace o masakru v Urumči, při kterém zahynulo téměř 200 lidí. Podle verdiktu ale podněcoval k etnickým násilnostem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah čínské policie při etnických nepokojích v Urumči | Foto: Robert Mikoláš

Třiatřicetiletý novinář se provinil tím, že přeložil výzvu Světového kongresu Ujgurů sídlícího v Německu k protestům proti zabíjení v Urumči. Oficiální místa se totiž snažila za každou cenu zabránit úniku jakýchkoli informací o násilnostech mezi muslimskými Ujgury a většinovými Číňany.

Ke střetu mezi oběma etniky došlo po demonstraci ujgurských studentů požadujících vyšetření a potrestání pachatelů vraždy dvou ujgurských dělníků na jihu země. Peking ale z rozpoutání násilností obvinil představitele ujgurské opozice žijící v exilu. Od té doby bylo obžalováno na 400 osob, téměř třicet jich bylo odsouzeno k trestu smrti.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme