Velká Británie prodlužuje lockdown. Kvůli indické mutaci vláda odloží rozvolnění o několik týdnů

Britové se uvolnění proticovidových restrikcí zatím nedočkají. Premiér Boris Johnson v pondělí oznámil, že plánovanou poslední vlnu rozvolňování jeho vláda posune až na 19. července, informuje zpravodajská stanice BBC. Johnson uvedl, že „si je jistý, že současná opatření nebudou trvat déle než čtyři týdny“. Za nynějším nárůstem počtu nakažených je výrazně převažující varianta koronaviru delta.

Londýn (Aktualizováno: 22:32 14. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené království podle premiéra Borise Johnsona zatím nerozvolní. | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

Ve vnitřních prostorech se ve Spojeném království bude i po 21. červnu, kdy měla původní pravidla skončit, dále moci scházet jen šest lidí. Venku platí limit 30 osob pohromadě.

Zákaz se týká také klubů a diskoték a omezení se vztáhne také na svatby, přestože hranice povoleného množství hostů se zruší podle dříve nastaveného plánu.

Podle Johnsona tak Británie získá čas na to, aby proočkovala větší procento obyvatelstva. „Pokud by došlo k rozvolnění, znamenalo by to reálnou hrozbu toho, že virus předběhne vakcinaci,“ podotkl Johnson a zdůraznil, že odklad dá britskému zdravotnictví „několik zásadních týdnů navíc“, napsala BBC.

Vláda plán znovu vyhodnotí 28. června a otevření by v případě příznivé epidemické situace mohla zrychlit.

Odborníci se nyní obávají zejména šíření agresivnější varianty koronaviru nazývané delta, která byla poprvé objevena v Indii. Ta se v zemi šíří hned v 96 procentech pozitivních případů.

Odhalena byla na ostrovech teprve na začátku dubna, za dva měsíce ale dokázala původní britskou variantu v populaci nahradit. Varianta delta je navíc podle odborníků až o 60 procent nakažlivější.

V pondělí v Británii přibylo 7742 nových případů nákaz. Jejich průměrný počet se tak za týden zvýšil o téměř polovinu. Očkování zde patří k nejpokročilejším v Evropě, vláda ho přesto chce ještě urychlit.

Termín mezi první a druhou dávkou pro osoby nad 40 let bude nově osm týdnů místo současných dvanácti. V Británii už první dávku očkování dostalo 41,6 milionu lidí, z toho téměř 30 milionů ze 67 milionů obyvatel dostalo i druhou dávku.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme