UKIP povede bývalý voják Henry Bolton, porazil i kritičku islámu Watersovou

Britská nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) si zvolila nového předsedu. Henry Bolton se stal jejím pátým šéfem v průběhu posledních deseti měsíců, upozornila britská zpravodajská televize Sky News. Bývalý voják Bolton zvítězil v souboji s šesti dalšími kandidáty, ačkoli patřil spíše mezi outsidery.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Henry Bolton

Henry Bolton | Foto: Ben Birchall | Zdroj: ČTK/AP

Bývalý voják Bolton zvítězil v souboji s šesti dalšími kandidáty, ačkoli patřil spíše mezi outsidery. Některé výraznější osobnosti se ale projevily jako kontroverznější a hrozilo u nich, že vyvolají vnitrostranické boje vedoucí až k rozpadu UKIP. Favoritkou byla podle britských médií Anne Marie Watersová, která netají svůj ostře protiislámský postoj.

Mayová o brexitu: po odchodu z EU by mělo být přechodné období, Londýn chce nadále spolupracovat

Číst článek

V červnu z čela UKIP odešel Paul Nuttall, a to po zveřejnění výsledků předčasných parlamentních voleb, v nichž jeho strana nezískala žádný mandát. Strana, jež stála v čele boje za odchod Británie z Evropské unie, utrpěla v posledních volbách citelnou ránu, když oslovila jen 600 tisíc voličů. V předchozích volbách jich byly čtyři miliony. Nuttall tehdy prohlásil, že po volebním „kolapsu“ musí strana vstoupit do nové éry.

UKIP ani v předchozím parlamentu neměla žádného zvoleného zástupce. Svého jediného poslance v Dolní sněmovně ztratila v březnu, když poslanec Douglas Carswell stranu opustil a stal se nezávislým.

Europoslanec Nuttall stál v čele UKIP od loňského listopadu. Nahradil charismatického Nigela Farage, jenž odstoupil v červenci poté, co dosáhl svého dlouholetého cíle, tedy odhlasování odchodu Británie z Evropské unie.

Bolton má nyní před sebou nelehký úkol. Zastavit rozklad strany, která hledá nový smysl své existence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme