Ukončeme přístupová jednání s Tureckem, vyzval EU rakouský kancléř

Rakouský kancléř Christian Kern vyzval Evropskou unii, aby ukončila přístupová jednání s Tureckem. Odůvodnil to rozsáhlými čistkami v armádě, státní správě a školství, které Ankara zahájila po nevydařeném vojenském převratu. Návrh podpořili také rakouští ministři zahraničí a obrany. Podle tureckého ministra pro evropské záležitosti se Kern svým požadavkem přiblížil rétorice krajní pravice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Christian Kern vyzval k ukončení přístupových jednání s Tureckem | Foto: Reuters

Rakouský kancléř chce řešit konec přístupových jednání na unijním summitu v Bratislavě. Blokovat je může také Kypr, podle kterého Turecko neprávem okupuje severní části ostrova.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jednostranné přerušení přístupových rozhovorů odmítl. Podle něj by to bylo kontraproduktivní.

Juncker zároveň dodal, že Turecko stejně v současné chvíli nesplňuje požadavky nutné pro uzavření některých kapitol přístupových rozhovorů. Ty Evropská unie obnovila v rámci dohody, která umožnila zastavit příchod dalších žadatelů o azyl ze Sýrie.

Šéf Evropské komise také připomněl, že nepřekonatelnou překážkou v přístupových rozhovorech by bylo i případné obnovení trestu smrti v Turecku. Vláda v Ankaře o něm uvažuje v reakci na nedávný nevydařený vojenský převrat.

Turecko požádalo o členství v roce 1987. Evropská unie zahájila vstupní rozhovory s Ankarou v roce 2005, dlouho ale byly zmrazené, mimo jiné kvůli porušování lidských práv v zemi.

Ondřej Himmer, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme