Římská busta, ukradené knihy i starověké mince. Europol při razii po Evropě objevil 11 tisíc artefaktů

Policie loni na podzim při celoevropském zátahu proti mezinárodnímu obchodu s uměním nalezla 11 049 ukradených artefaktů, včetně starověkých mincí i knih a mramorové busty, která pravděpodobně představuje neteř římského císaře. Informovala o tom ve čtvrtek evropská policejní služba Europol. Akce se podle ní týkala i Česka.

Amsterdam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při raziích ve 14 evropských státech bylo loni zatčeno 60 osob v rámci takzvané operace Pandora, kterou Europol zahájil v roce 2016 a od té doby ji každý rok opakuje.

Mezi nalezenými artefakty bylo více než 3000 starověkých mincí, 77 starověkých knih ukradených z archivu jednoho kláštera a římská mramorová busta ženy, která pravděpodobně představuje Salonii Matidii, neteř Trajána, římského císaře z let 98–117 n. l.

Razii vedlo Španělsko podporované Europolem a další policejní organizací Interpolem. Akcí se zúčastnily také Rakousko, Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Kypr, Řecko, Irsko, Itálie, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko a Bosna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme