Ukrajinci chytili proruského politika Medvedčuka podezřelého z vlastizrady, oznámil prezident

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý zveřejnil fotografii prominentního proruského politika Viktora Medvedčuka s pouty na rukou po zvláštní akci ukrajinské tajné služby SBU. Letos v únoru, krátce po začátku ruské invaze, ukrajinské úřady informovaly o tom, že lídr Opoziční platformy utekl z domácího vězení. Zelenskyj později v projevu navrhl Medvedčuka vyměnit za ženy a muže, kteří jsou v zajetí ruských sil, píše agentura Reuters.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dobrá práce,“ ohodnotil Zelenskyj příslušníky SBU na facebooku a dodal, že detaily zveřejní později. SBU oznámila, že Medvedčuka, který je na fotografii oblečený do ukrajinské vojenské uniformy, zadržela při nebezpečné operaci.

V pozdějším projevu ukrajinský prezident navrhl Medvedčuka vyměnit za ukrajinské válečné zajatce a zajatkyně, které zadržují ruští vojáci, píše Reuters. Je „důležité, aby naše bezpečnostní a vojenské síly takovou možnost zvážily,“ řekl.

V Buče už našli těla 403 lidí. Putin zprávy o násilnostech ruských vojáků označil za falešné

Číst článek

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že snímek, na němž je údajně Medvedčuk, viděl, nemůže ale říct, zda je opravdový.

Ukrajina loni zahájila vyšetřování Medvedčuka kvůli vlastizradě a drancování přírodních zdrojů na Krymu. Tento poloostrov anektovalo Rusko v roce 2014, Ukrajina a řada zemí světa ho však dál považuje za součást svého území.

Ruský prezident Vladimir Putin je kmotrem nejmladší Medvedčukovy dcery. Tento politik popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Medvedčukova strana mívala oporu mezi voliči na převážně ruskojazyčném východě a jihu země. Ukrajinské úřady loni uvalily sankce na televizní stanice spojované s Medvedčukem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme