Ukrajina a Rusko si připomínají výročí Černobylu

Ukrajina a také Rusko si připomínají devatenácté výročí katastrofy černobylské jaderné elektrárny. 26. dubna 1986 byl po sérii několika výbuchů na čtvrtém jaderném bloku poničen reaktor a do ovzduší uniklo obrovské množství radioaktivních látek. Experti tragédii přirovnali k výbuchu pěti set atomových bomb shozených v roce 1945 na Hirošimu. A lidé nejen z okolí černobylské elektrárny strádají na následky výbuchu dodnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černobylská elektrárna

Ukrajina tvrdí, že černobylská katastrofa ovlivnila zdraví nejméně tří milionů občanů, z toho jednoho milionu dětí, které trpí na následky radioaktivity dodnes. Na odstranění následků neštěstí pracovalo přes šest set tisíc lidí; třetina z nich stále potřebuje speciální lékařskou pomoc a pravidelné kontroly zdravotního stavu až do konce života.

Takzvaní "veteráni Černobylu" žádají od ukrajinské vlády navýšení peněžních příspěvků za újmu na zdraví. Neustále se také pracuje na zabezpečení sarkofágu nad reaktorem, který katastrofu způsobil. Před časem země G7 slíbily Ukrajině dalších sto šedesát milionů dolarů pro černobylský fond nazvaný Kryt. Právě ten má dohled nad sarkofágem na starosti.

Téměř polovina Rusů postižených při likvidaci černobylské havárie chce soudní cestou získat zpět výhody, které jim ruská vláda odebrala na začátku roku. V Moskvě to dnes oznámil předseda ruského svazu Černobyl Viaceslav Kytájev. Dodal, že k dnešnímu dni už existuje dvacet pět tisíc takových žalob.

Petr Vavrouška, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme