Místo baletních piškotů kalašnikov v ruce. Do bojů na Ukrajině se kromě sportovců zapojují i umělci

Namísto ztvárnění proradného prince usilujícího o život svého soka v baletu Lileja bojuje hlavní tanečník Kyjevské národní opery Oleksij Potjomkin za svobodnou Ukrajinu a vlastní život se zbraní v rukách. Svět se o odvážném umělci dozvěděl z tweetu novinářky Natalie Antonovové.

Ukrajina Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balistická zkouška bezpečnosti neprůstřelné vesty. Jakimovič ukazuje náboje, pomocí kterých budou pláty do vest testovat.

Útočná puška AK-47 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Čestný umělec Ukrajiny a první sólista v několika baletních souborech Oleksij Potjomkin vyslyšel prosby prezidenta Volodymyra Zelenského, který povolal do zbraně „každého, kdo chce a má možnost bojovat“ proti ruské invazi do země. 

Spolu s ním se k ozbrojeným silám připojila také balerína kyjevské opery Lesja Vorotnikovová. 

Vorotnikovová a Potjomkin jsou jedněmi z mnoha ukrajinských osobností, ať už z oblasti umění či sportu, kteří se k Národní gardě a armádě přidali. Podporu jim vyjádřili také hlavní tanečníci Jacopo Tissi a Xander Parish, kteří opustili svá ruská angažmá.

Místo titulů boj o svobodu

Zatímco od počátku ruské invaze na Ukrajinu uprchlo do sousedních zemí pět milionů lidí, někteří sportovci se naopak ze zahraničí vrátili, aby mohli na frontě bránit svou vlast.

Lesya Vorotnyk. Ballerina of the Kyiv National Opera.
#StandWithUkraine
#stoprussia

09:04 – 02. 03. 2022

1140 6183

Tenista Sergej Stachovskij, vítěz osmi titulů na okruhu ATP, se vrátil z Maďarska, kde se svou rodinou žije. „Nedokážete si představit nenávist, jakou cítíme k ruské armádě. Pokud uvidím ruského vojáka, udělám, co budu muset,“ řekl poté, co navštívil Buču.

Nejsilnější zastoupení ze sportovních odvětví mají v řadách obránců zástupci bojových sportů. K aktivním zálohám se v únoru připojil i bývalý mistr světa v těžké váze a olympijský vítěz v boxu Vladimir Kličko, jenž tvoří se svým starším bratrem Vitalijem jedny z tváří boje za ukrajinskou svobodu.

Na začátku března pak následovali sourozence i další boxeři a to Vasilij Lomačenko nebo mistr světa v těžké váze Oleksandr Usyk či biatlonista Dmytro Pidručnyj.

Několik jmen sportovců se však už přesunulo do kolonky „ztráty na životech“. Přímo v bojích byli zabiti jednadvacetiletý fotbalista Vitalij Sapylo a devatenáctiletá biatlonová vycházející hvězda Jevgen Malyšev.

Alena Panovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme