Na Ukrajinu vstoupila běloruská armáda, informuje Unian. Odvolává se na domobranu

Běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny, napsala v úterý ukrajinská agentura Unian s odvoláním na velitelství místní domobrany a obyvatele ukrajinských vsí, kterými prý projížděla kolona běloruských vojenských vozidel. Na ukrajinské straně již dříve zaznívaly obavy, že by běloruský vůdce Alexandr Lukašenko mohl zavléci zemi do ruského útoku na Ukrajinu.

Kyjev/Minsk (Aktualizováno: 12:13 1. 3. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněná vozidla se pohybují na cvičišti během rusko-běloruského vojenského cvičení

Obrněná vozidla ruské a běloruské armády při velkém cvičení v Bělorusku ze začátku února (ilustrační foto) | Foto: Uncredited | Zdroj: ČTK / AP

Sám Lukašenko ale v úterý v Minsku na jednání špiček režimu ujišťoval, že neplánuje Bělorusko zapojit do ruské operace.

„Bělorusko vstoupilo do války,“ ohlásil podle Unianu mluvčí regionálního velení domobrany Vitalij Kyrylov s tím, že do Černihivské oblasti „vstoupila běloruská vojska“. Tato zpráva se následně objevila také v dalších ukrajinských médiích.

O přesunu vojenské techniky označené bílým kruhem informovali též obyvatelé vsí Slabyn a Pakul, jakož i osady pojmenované po spisovateli Mychajlu Kocjubinském. Přesun kolony 33 běloruských vozidel, včetně 11 raketometů, provázel výpadek mobilního spojení, píše Unian.

Lukašenko na úterním jednání bezpečnostní rady a vedení vlády podle státní agentury BelTA prohlásil, že Bělorusko se nadále do ruské operace nechystá zapojit. Při stejné příležitosti ale také uvedl, že ruské síly zmařily ukrajinský raketový útok na Bělorusko, a to údajně ještě před začátkem ruské operace minulý čtvrtek, napsala agentura Interfax.

Zároveň pro agenturu Reuters oznámil Lukašenko posílení jednotek na hranici s Ukrajinou „dobře vycvičenými silami rychlé reakce, připravenými zmařit provokace“.

Rusko využilo běloruského území, aby zaútočilo na Ukrajinu také ze severu, další jednotky do země vstoupily od východu a také z jihu, z anektovaného Krymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme