Čečenský vůdce páchal válečné zločiny, tvrdí Kyjev. Jeho muži drželi 700 rukojmích

Ukrajinská tajná služba SBU obvinila čečenského lídra Ramzana Kadyrova a dva jeho spolupracovníky ze spáchání válečných zločinů na Ukrajině. Jeden z Kadyrovových podřízených podle SBU držel v březnu v Borodjance u Kyjeva jako rukojmí 500 lidí ve zdravotnickém zařízení, druhý pak od konce února do zhruba poloviny března téměř 200 lidí ve sklepích patrových domů v Hostomelu, dalším městě Kyjevské oblasti.

Sledujeme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce Čečenců Ramzan Kadyrov v Mariupolu

Vůdce Čečenců Ramzan Kadyrov v Mariupolu | Zdroj: Reuters

Daniil Martynov, zástupce velitele ruské gardy Čečenska, podle SBU osobně vedl obsazení neuropsychiatrického stacionáře v Borodjance.

„Na jeho příkaz bylo 500 lidí včetně více než stovky ležících nemocných zadržováno jako rukojmí,“ sdělila SBU ve svém vyjádření. Přístupové cesty k zařízení byly podle ukrajinské tajné služby následně zaminovány a stacionář se stal palebnou pozicí ruských invazních sil.

Putinův dekret o rozšíření armády nezvýší rychle bojovou sílu, soudí americký institut

Číst článek

Chusejn Mežidov, velitel taktické skupiny 249. motorizovaného praporu Jih ruské gardy, pak podle zveřejněného prohlášení držel v Hostomelu jako rukojmí od 25. února do 13. března bezmála 200 lidí. Mezi nimi byli i děti, ženy a senioři. Rukojmí, kteří nevydrželi surové podmínky zajetí a zemřeli, jejich únosci provizorně pohřbili hned vedle domu, uvedla SBU.

Kadyrov přitom podle ukrajinské rozvědky osobně vedl plánování jednotlivých akcí uvedených jednotek, vydával rozkazy a přijímal hlášení.

Kadyrova SBU viní z porušení tří článků ukrajinského zákoníku včetně plánování a vedení agresivní války a záměrného jednání za účelem změnit ukrajinské hranice, které vedlo ke smrti lidí. Jeho spolupracovníky Martynova a Mežidova pak viní z porušení válečných zvyklostí.

Kadyrov na obvinění reagoval slovy, že mu má SBU dát vědět, kam se má dostavit. „Určete místo, kam se máme dostavit. Rádi tam přijedeme a zjistíme, kdo je zločinec a kdo terorista,“ uvedl Kadyrov v audiozáznamu na svém účtu na sociální platformě Telegram.

Čečenský lídr potvrdil, že se účastní „speciální vojenské operace“ na Ukrajině, jak Rusko oficiálně nazývá válku, kterou v sousední zemi rozpoutalo. „Pokud jde o mě, tak bych se už dávno zmocnil Kyjeva a Zelenskyj by byl už dávno ve sklepě na výsleších,“ prohlásil také Kadyrov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme