Ukrajina čeká na rozhodnutí nejvyššího soudu

Odstupující ukrajinský prezident Leonid Kučma navrhuje v zájmu zachování míru zopakovat prezidentské volby. Jejich zpochybňovaný vítěz Viktor Janukovyč je ochoten nové hlasování podpořit, prokáže-li se, že volební výsledky byly zfalšovány. Soudci nejvyššího soudu zatím ortel nad volbami nevyřkli, jejich rozhodnutí se čeká dnes. Kvůli krizi na Ukrajině se mimořádně sešel i parlament. Očekává se, že opozice bude žádat hlasování o nedůvěře vládě, které předsedá zpochybňovaný vítěz prezidentských voleb Viktor Janukovyč. Ten nabídl svému opozičnímu rivalovi Viktoru Juščenkovi premiérské křeslo. Zároveň uvedl, že pokud by se konaly nové volby, on sám ani Juščenko by už neměli kandidovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Ukrajina vážně zvažuje opakování prezidentských voleb. Pro nové volby je i odstupující ukrajinský prezident Leonid Kučma, i zpochybňovaný vítěz sporných voleb Viktor Janukovyč. S možností opakování voleb přišel odstupující ukrajinský prezident Leonid Kučma. Podle něj jde o variantu, která pomůže zachovat mír na Ukrajině. Tuto možnost podporuje také předpokládaný vítěz druhého kola Viktor Janukovyč, pokud se ale prokáže, že volební výsledky byly zfalšovány. Opoziční kandidát Juščenko ale stále trvá na zopakování buď druhého kola anebo hlasování v oblastech, kde byly zaznamenány největší podvody. Jeho spolupracovníci navrhují, aby byl Juščenko vyhlášen prezidentem na základě prvního kola, ve kterém získal nejvíce hlasů.

Ukrajinci stále čekají na verdikt nejvyššího soudu. Soudci by měli říct, jestli prezidentské volby proběhly podle pravidel. Nejistá situace na Ukrajině má stále větší dopad na ekonomiku země. Lidé totiž vybírají své úspory a některým bankám hrozí nedostatek hotovosti.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme