Ukrajina čeká na výsledky jednání mezi vládní mocí a opozicí

Pokojené protesty proti zfalšování výsledků ukrajinských prezidentských voleb vstoupily s neztečenou silou do třetího dne. Tisíce nejvytrvalejších demonstrantů strávily v centru Kyjeva bez jakýchkoli incidentů další mrazivou noc. Celá Ukrajina dnes s nadějí i obavami očekává výsledky jednání, které opozici nabídl odstupující prezident Leonid Kučma. Opoziční představitelé nabídku přijali a očekávají konkrétní Kučmovy návrhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Kyjevě | Foto: EBU

Opozice včera svého vůdce Viktora Juščenka vyhlásila prezidentem země. Jeho stoupenci se vydali na pochod k sídlu nynější hlavy státu Leonida Kučmy, ale policie je z jeho těsné blízkosti vytlačila. Kučma označil pokračující mnohatisícové demonstrace za frašku, silou proti nim ale zakročit nehodlá. Naopak nabízí dialog.

V centrální volební komisi, která za vítěze nedělních voleb označila dosavadního proruského premiéra Viktora Janukovyče, mezitím nastal rozkol. Dva její členové vyzvali zbytek komise, aby neuznali dosavadní výsledky sčítání hlasů a zahájili revizi celého procesu sčítání.

Zlom nastal také v médiích, dosud plně ovládaných vládou. Český velvyslanec v Kyjevě Karel Štindl Radiožurnálu potvrdil, že média se ve svých zprávách začala demonstracím více věnovat.

"Ukrajinská média ožívají a některá se vyvázala z takového toho komandování, co musejí a nesmějí, takže například televize velice zlepšila své zpravodajství z náměstí Nezávislosti, kde se koná ten největší mítink. Na druhou stranu tam odsud přímo vysílalo jedno rádio, to vláda zastavila."

Opozice neuznává výsledky nedělního druhého kola prezidentských voleb, které pokládá za zmanipulované. Svou podporu Viktoru Juščenkovi vyjádřily také radnice v Kyjevě, Lvově, Ivano-Frankivsku a Vinnycji. V centru metropole od neděle demonstrují desetitisíce příznivců opozice, početné demonstrace se konají i v dalších ukrajinských městech. Podle velvyslance Štindla situace připomíná listopad 1989 v Československu.

Vývoj na Ukrajině zneklidnil Spojené státy, Evropskou unii a především ukrajinské sousedy. Polský prezident Aleksander Kwašniewski uvedl, že volby měly být zkouškou ukrajinské demokracie. Její výsledek podle něj ale není uspokojivý. Podporu ukrajinské opozici vyjádřilo několik set demonstrantů v ulicích Varšavy. Sešli se před sídlem prezidenta Kwašniewského a před velvyslanectvím Ukrajiny.

Podporu ukrajinské opozici vyjadřovali hlavně studenti, kteří se shromáždili před sídlem univerzity a odtud přešli k prezidentskému paláci, kde předali kanceláři prezidenta Kwašniewského petici s žádostí, aby Polsko neuznalo výsledky ukrajinských voleb.

Při skandování jména vůdce ukrajinské opozice Viktora Juščenka přešlo několik set demonstrantů před ukrajinskou ambasádu, kde se připojili k demonstraci zorganizované několika parlamentními stranami. Jeden z řečníků tam připomněl, že Polsko bojovalo o svobodu před více než 20 lety. Teď ji chtějí i Ukrajinci a očekávají mezinárodní podporu.

Pavel Novák, Marika Táborská, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme