Ukrajina chce napadnout verdikt nad Sencovem. Ruští politici zatím k případu spíše mlčí

Případ ukrajinského filmového režiséra Olega Sencova a aktivisty Oleksandra Kolčenka se zřejmě dostane k ruskému Nejvyššímu soudu a možná také k Evropskému soudu pro lidská práva, kde ho chce napadnout Ukrajina. Muže včera rostovský vojenský soud poslal na 20 a 10 let do vězení, údajně za přípravu teroristických útoků na Krymu loni v květnu. Oba jakoukoli vinu popírají a soud označili za politický proces.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleg Sencov a aktivista Oleksandr Kolčenko před soudem | Zdroj: Reuters

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil, že verdikt ruského soudu bude tématem Rady bezpečnosti OSN, kde s ním přijdou západní partneři Ukrajiny.

Podle Jaceňuka totiž jde zjevné porušení Charty OSN, jejímž klíčovým prvkem jsou lidská a občanská práva. Ukrajinské ministerstvo zahraničí už o tom jednalo s velvyslanci Nového Zélandu a Polska v Kyjevě.

Ukrajina chce také rozsudek napadnout u Evropské soudu pro lidská práva.

Sencov měl podle prokuratury na pokyn ukrajinské radikální organizace Pravý sektor vytvořit a vést teroristickou skupinu.

Ta loni v květnu údajně chtěla vyhodit do vzduchu Leninův pomník v krymském Simferopolu a plánovala také útoky na kanceláře proruských organizací a stran. Cílem měla být destabilizace situace na poloostrově po jeho anexi Ruskem na jaře minulého roku. Soud vycházel z výpovědí dalších dvou obviněných, kteří výměnou za spolupráci s vyšetřovateli dostali nižší tresty.

Mimo hranice Ruska

Verdikt se nelíbí české diplomacii, která nad ním vyjádřila pobouření.

„Ruské soudy nejsou kompetentní posuzovat činy spáchané mimo mezinárodně uznávané hranice Ruské federace. Ministerstvo zahraničních věcí ČR považuje celý proces za vykonstruovaný, doznání svědků za vynucená a výši trestu udělenou údajným pachatelům za absurdní,“ uvedlo české ministerstvo v zahraničí na svém webu.

Ministerstvo vyzvalo k okamžitému propuštění obou mužů na svobodu.

Hlavní ruská média o případu Olega Sencova a Oleksandra Kolčenka mlčí a mimořádně vysoké tresty zatím nekomentovali ani politici.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme