‚Děti ve škole zahalovali do ruské vlajky.‘ Ukrajina evakuovala rodiny z okupovaného území

Čtyři ukrajinské děti se spolu s jejich rodinami podařilo dopravit z Ruskem okupovaných území do bezpečí na území pod kontrolou Kyjeva, oznámil zakladatel organizace Save Ukraine Mykola Kuleba, jehož vyjádření citovala i stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská dívka při evakuaci

Ukrajinská dívka při evakuaci | Foto: Ozge Elif Kizil / Anadolu | Zdroj: Reuters

„Dvě z těchto dětí se za okupace celý loňský školní rok učily po internetu v ukrajinské škole, zatímco v jejich vsi se ustavičně odehrávaly ruské razie. Během školních hodin matka mladých Ukrajinců dávala pozor, aby do domu nevtrhli ruští vojáci. Nakonec ruští vojáci začali rodičům vyhrožovat, že jim odeberou děti, zabaví dům a je deportují. Proto byla rodina nakonec nucena dát děti do ruské školy,“ napsal Kuleba.

Naše děti Rusové zbavují identity a přetváří je v mobilizovatelné rezervy, říká ukrajinská aktivistka

Číst článek

Ve škole podle něj „novým“ ukrajinským dětem „nařídili, aby se zahalily do ruské vlajky a nosily ji až do konce vyučování“.

„Pokud se některé děti unavily a prosily, aby směly ruskou vlajku sundat, učitelka souhlasila. Ale vzápětí ozbrojený ruský voják dětem vynadal za to, že nemají rády Rusko. Na školních chodbách děti ustavičně viděly tyto vojáky se zbraněmi, kteří stáli u tříd a k ‚výchovným pohovorům‘ posílali desetileté Ukrajince za neopatrně pronesenou prosbu v ukrajinštině ve třídě. Naštěstí děti navštěvovaly ruskou školu jen po čtyři dny, než naši záchranáři odtud rodinu dostali,“ dodal.

Dotčené rodiny podle Kuleby jsou již v bezpečí v neokupované části Ukrajiny, kde se zotavují.

Save Ukraine tvrdí, že se organizaci podařilo z Ruska a okupovaných území dostat do vlasti celkem 204 dětí.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Kyjev viní Rusko, že unáší ukrajinské děti se záměrem vymazat jejich ukrajinskou identitu. Moskva tvrdí, že její program přesídlení dětí z Ukrajiny na ruské území má ochránit sirotky a opuštěné děti v oblasti konfliktu.

Mezinárodní trestní soud (ICC) letos v březnu vydal kvůli podezření z nezákonného odvlékání ukrajinských dětí do Ruska zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Soudci uvedli, že mají „pádné důvody se domnívat“, že tito dva lidé jsou odpovědní za protiprávní deportace dětí z okupovaných částí Ukrajiny do Ruska. Moskva tato obvinění odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme