Ukrajina poprvé použila proti separatistům turecký dron. Podle štábu šlo o odvetu za ostřelování

Ukrajina poprvé použila proti proruským separatistům v Donbasu na východě země bezpilotní letouny Bayraktar TB2, které nakoupila v Turecku. Informaci médií potvrdil generální štáb ukrajinské armády. Úterní nasazení dronu proti nepřátelskému dělostřelectvu bylo podle něj odvetou za ostřelování ukrajinských pozic z houfnic separatistů, při kterém zahynul jeden ukrajinský voják a další dva utrpěli zranění, uvedl server Vesti.ua.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký bezpilotní letoun Bayraktar TB2 | Foto: Alba Cambeiro / SOPA Images/Sipa USA | Zdroj: Reuters

Rusko a separatisté ukrajinské prohlášení o nasazení tureckých dronů nekomentovali, napsal list Kommersant na svém webu.

Proruští separatisté v Doněcku ukončili blokádu hotelu s pozorovateli OBSE. Údajně kvůli covidu

Číst článek

„S cílem přinutit nepřítele k ukončení palby byl na příkaz hlavního velitele ozbrojených sil použit Bayraktar. Bezpilotní letoun nepřeletěl frontovou linii a řízenou bombou zničil jedno z děl ruských okupačních vojsk,“ uvedl ukrajinský generální štáb v komuniké.

To také upozornilo, že po začátku ostřelování Kyjev diplomatickou nótou přes misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) žádal o ukončení palby, „ale okupanti nereagovali“. Po nasazení dronu ostřelování ukrajinských pozic skončilo, dodaly Vesti.ua.

Ukrajina od ruské anexe Krymu a propuknutí konfliktu se separatisty v Donbasu obviňuje Rusko z agrese a z okupace ukrajinského území. Moskva stále popírá zapojení do konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých.

Válka Ukrajiny s Ruskem? Podle prezidenta Zelenského by to byla největší chyba

Číst článek

Dálkově řízené drony Bayraktar (česky Vlajkonoš) pomohly Ázerbájdžánu k vítězství v loňské válce s Arménií. Nasazeny byly podle dostupných údajů také v bojích v Sýrii a Libyi.

Ukrajina uzavřela dohodu o nákupu tureckých dronů na začátku roku 2019 za tehdejšího prezidenta Petra Porošenka, podle kterého tyto stroje mohou být vybaveny vysoce přesnými raketami, schopnými ničit obrněné, opevněné i námořní cíle, připomněl Kommersant.

Kyjev podle médií plánuje nakoupit další dvě desítky těchto strojů, které dosud používal k hlídkování nad Černým a Azovským mořem a údajně i k průzkumným misím v Donbasu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme