Ukrajinský parlament o rok prodloužil zvláštní postavení Donbasu, má to pomoci urovnání konfliktu

Ukrajinský parlament o rok prodloužil platnost zákona o zvláštním postavení části východoukrajinské oblasti Donbasu, kterou ovládají proruští separatisté. Tento krok má podle Kyjeva napomoci k mírovému urovnání konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal na 13 000 životů a vážně zhoršil vztahy mezi Ruskem a Západem.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Pro hlasovalo 320 zákonodárců z celkem 450, proti byli poslanci opoziční strany Hlas rockera Svjatoslava Vakarčuka, uvedl list Ukrajinska pravda.

Prodloužení platnosti zákona má napomoci k urovnání konfliktu, avšak Rusko a separatisté se domáhají zakotvení autonomie Donbasu přímo v ukrajinské ústavě. To ale Kyjev odmítá.

Ukrajinský parlament | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Zákon byl přijat už v roce 2014 a od té doby byla jeho platnost několikrát prodloužena, připomněla agentura Reuters. Prodloužení platnosti zákona bylo podle agentury součástí dohody, které na pařížské schůzce počátkem týdne dosáhli vůdci Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa.

Právní norma předpokládá, že „zvláštní postavení“ místní samosprávy v Donbasu začne platit „jedině po stažení všech ilegálních ozbrojených uskupení, jejich vojenské techniky, jakož i bojovníků a žoldnéřů z území Ukrajiny“, poznamenala Ukrajinska pravda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme