Podle Porošenka se Rusko připravuje na anexi Donbasu, Putinův výnos kritizuje i Washington

Je to příprava na anexi Donbasu - těmito slovy označil dosluhující ukrajinský prezident Petro Porošenko středeční výnos ruského prezidenta. Vladimir Putin umožnil obyvatelům separatistických republik na východě Ukrajiny získat ruské občanství jednodušší cestou. Krok také ostře odsoudilo amerického ministerstvo zahraničí.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Alexander Nemenov | Zdroj: Reuters

Výnos ruského prezidenta Putina pro obyvatele separatistických republik na východě Ukrajiny znamená možnost požádat o ruské občanství ve zjednodušeném řízení. Ruským občanem se tedy může stát v zásadě skoro každý, kdo trvale žije na území samozvaných Luhanské a Doněcké lidové republiky. Lhůta na vyřízení by přitom neměla překročit tři měsíce.

Rusko argumentuje, že prezident výnos podepsal z humanitárních důvodů. Aby prý chránil svobody obyvatel Doněcku a Luhansku. Rozhodnutí přitom přišlo jenom tři dny po prezidentských volbách na Ukrajině.

Jaký bude Zelenskyj prezident? ‚Zatím můžeme soudit jen z jeho uměleckých vystoupení,‘ říká politolog

Číst článek

Podle Moskvy vláda v Kyjevě neumožnila obyvatelům Donbasu hlasovat a porušila tím prý jejich základní práva. Hlasovalo se totiž jenom v oblastech, které má vláda v Kyjevě pod svojí kontrolou.

Sám Putin k tomu ve středu řekl, že takové opatření prý není nic neobvyklého. Stejné kroky podle něj podnikají i další země, a vše je naprosto v souladu s mezinárodní praxí.

Zelenskyj chce přísnější sankce

Z Kyjeva vzhledem k načasování zaznívá, že se tímto způsobem Rusko snaží na Ukrajinu stupňovat tlak v citlivém období výměny prezidentů. Nově zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj se má chopit úřadu na konci května.

Kvůli výnosu už dokonce vyzval ke zpřísnění protiruských sankcí. Apeloval na to, aby mezinárodní společenství kvůli tomu zesílilo i politický tlak na Rusko.

Ještě ostřeji se přitom vyjádřil dosluhující ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle něj je výnos přípravou na další krok ze strany Ruska, kterým má být anexe Donbasu.

Ivana Milenkovičová, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme