‚Všichni za všechny.‘ Kyjev a povstalci se podle agentury Ria Novosti dohodli na výměně vězňů

Ukrajina se v pondělí na jednání s donbaskými povstalci dohodla na podmínkách výměny všech vězňů. Agentuře RIA Novosti to oznámil ruský delegát na jednání takzvané kontaktní skupiny Boris Gryzlov. Dosažení dohody potvrdil i Kyjev.

Moskva (Aktualizováno: 17:16 23. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté samozvané Doněcké lidové republiky nastupují do vozu nedaleko oblasti Petrivske. | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Výměna se má podle Gryzlova uskutečnit do konce roku ve formátu „všichni za všechny“. Dohody, o jejímž obsahu rovněž informovali doněčtí separatisté, bylo dosaženo během pondělního videokonferenčního hovoru kontaktní skupiny, která jedná o podmínkách mírového urovnání donbaské krize.

Výměna mezi Ruskem a Ukrajinou: letadla se sedmdesáti vězni přistála na letištích

Číst článek

Ujednání dosud podle Moskvy vázlo na stanovisku Kyjeva, který se zdráhal před propuštěním zbavit zajatce obvinění ze spáchaných činů. Ukrajinští diplomaté naopak obviňují z průtahů delegaci donbaských povstalců.

„Během videokonference kontaktní skupiny pro urovnání konfliktu na Donbasu se podařilo dosáhnout dohody o realizaci výměny zadržovaných osob ve formátu všichni za všechny do konce roku,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí takzvané Doněcké lidové republiky, kterou po roce 2014 vyhlásili proruští separatisté v části východoukrajinské Doněcké oblasti.

„Podařilo se rovněž dojednat dokument, který obsahuje závazky obou stran v této otázce,“ uvádí se v dokumentu s tím, že Ukrajina „garantovala, že propuštěné osoby budou zbaveny všech obvinění“.

Zelenského osobní záležitost

Výměnu potvrdila na facebooku i mluvčí ukrajinské delegace na mírových rozhovorech Darka Oliferová, o dosažení dohody informoval v prohlášení rovněž Martin Sajdik, šéf zprostředkovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Na východě Ukrajiny začala výměna zajatců. Na svobodě je i historik, o jehož propuštění usiloval Zeman

Číst článek

Výměnu zajatců, o níž obě znepřátelené strany jednaly už několik let, dohodli před dvěma týdny na summitu v Paříži představitelé takzvané normandské skupiny, která sdružuje Ukrajinu, Rusko, Francii a Německo. Vyzvali rovněž ke konečnému zastavení palby na frontové linii, což se ovšem podle zpráv z Donbasu dosud nepodařilo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ještě před pařížským summitem označil výměnu všech zajatců za svou osobní záležitost. „Chtěl bych, aby Nový rok naši lidé přivítali se svými rodinami na Ukrajině, je to pro mě osobní záležitost. Chci opravdu velkou výměnu,“ řekl novinářům. Letos v září si obě strany vyměnily 35 vězněných lidí.

Kolika osob se má výměna zajatců týkat a kdy přesně se uskuteční, není úplně jasné. Podle zpráv z Kyjeva a Moskvy má jít o desítky lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme