Lidé utíkají do metra, na počítání obětí není čas, popisuje ruské útoky napříč Ukrajinou zpravodaj

„V Kyjevě hoří auta, ulice jsou uzavřeny. Není čas zjišťovat počet obětí,“ popisuje pondělní útoky, které probíhají napříč celou Ukrajinou, zpravodaj Českého rozhlasu z Ukrajiny Martin Dorazín. Ze zasažených budov podle záběrů z místa stoupá dým, počet obětí a zraněných není znám. Rakety zasáhly v noci na pondělí také ukrajinské Záporoží.

Aktualizováno Dnipro (Aktualizováno: 10:44 10. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přihlížejí následkům útoků

Lidé přihlížejí následkům útoků | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Na jaký druh cílů se Rusové zaměřili? Jaké jsou následky?
Zmínil to prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyšel před svůj prezidentský palác a rychle natočil videoposelství, ve kterém řekl, že jde především o energetickou infrastrukturu. Tomu odpovídá i rozsah škod, které zatím známe.

Kyjev je částečně bez elektřiny, nefunguje tam telefonické spojení. Střely zasáhly i tamní tepelnou elektrárnu. Podobně také ve Lvově jsou problémy s elektřinou, v Charkově totéž, tam dokonce přestala téct voda. 

Dá se očekávat, že podobné zprávy budou přicházet i z dalších měst, která Rusové ostřelují, tedy že půjde hlavně o energetiku. Ušetřeny nejsou ale ani civilní objekty, v Kyjevě zřejmě hoří tamní obchodní centrum. Byl zasažen nejméně jeden z mostů čili i dopravní infrastruktura. Nemám ale úplný přehled o situaci, která se velmi rychle mění.

Jak vypadá situace na Ukrajině?
Dostáváme hlášení o dalších explozích z Kyjeva. Jsou tam problémy s elektřinou, lidé mají problémy se spojením, ulice jsou uzavřeny. Týká se to především Ševčenkovského obvodu a také Slovjanského obvodu, ale ze záběrů z Kyjeva je patrné, že to bude po celém městě. Hoří tam auta, počet obětí opravdu zatím není známý. Není čas to ještě zjišťovat, protože letecký poplach a letecké údery trvají.

Lidi utíkají do metra, které je takovým nejbezpečnějším místem v Kyjevě. Ale není to jenom hlavní město, údery jsou po celé Ukrajině. Od Lvova přes Ternopil, Chmelnický, Vinnice a další města. A tady v Dnipru před malou chvílí byla slyšet celá série výbuchů, taky na okraji centra se třásly domy. A ráno to bylo Záporoží, tam to celé začalo.

Máte ještě nějaké informace z dalších útoků nejenom na Dnipro a Záporoží?
Máme podrobnosti o tom, odkud ty rakety přiletěly. Oznámil to gubernátor Mikolajova Vitalij Kim, který už varoval předem, že v Rusku odstartovaly v oblasti Kaspického moře v okolí Astrachaně bombardéry s raketami a odpálily je. Ta slova se naplnila. Během několika minut rakety dopadly na cíle na Ukrajině a je to zjevná pomsta Ruska za exploze na krymském mostu.

Vladimir Putin, ruský prezident, na dnešek svolal bezpečnostní radu. Její tajemník, bývalý prezident Dmitrij Medveděv, už na sociálních sítích napsal a celé to předznamenal větou, že „na tento teroristický útok na krymský most Rusko odpoví přímou likvidací teroristů na Ukrajině“.

Jak se dokáže Ukrajina takovým raketovým útokům bránit? Jak funguje protivzdušná obrana?
Ona částečně funguje. Velitel ozbrojených sil Ukrajiny , že Rusko ráno odpálilo na Ukrajinu 75 raket a 41 z nich se podařilo sestřelit. Obrana tedy funguje, ale nikdy není stoprocentní, oznámil, to nikdy ani být nemůže. Dá se očekávat, že ukrajinští představitelé budou naléhavě žádat západní spojence o urychlené dodávky dalších systémů protivzdušné obrany, které Ukrajina potřebuje ze všeho asi nejvíc.

Reagoval nějak víc Zelenskyj na to, že Putin obvinil ukrajinskou tajnou službu ze sobotního výbuchu na Kerčském mostu, který spojuje Rusko s Krymem? Putin to označil za atentát, teroristický čin.
Na to Zelenskyj přímo nereagoval. Ukrajina se k tomu nepřihlásila. Může to být také dílo samotných ruských zvláštních služeb, jak naznačovali někteří ukrajinští představitelé. Mohlo to sloužit jako záminka, protože Rusko varovalo před napadením krymského mostu a celého Krymu. Teď vidíme, jaká je odpověď. Ale co bylo příčinou, jestli to byla opravdu práce ukrajinských služeb, ruských diverzantů nebo třeba odpůrců Vladimira Putina, to je zatím ve hvězdách.

Petr Král, Jiří Chum, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme