Ukrajina se připravuje na zimu ve znamení dronových útoků. Očekává jich rekordní množství

Jen za září Rusové íránskými kamikaze drony Šáhed zaútočili na ukrajinské území podle Kyjeva ve více než pěti stech případech. Mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat v televizním rozhovoru pro srovnání dodal, že minulý podzim a zimu šlo v součtu o zhruba tisícovku útoků.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nepřítel útočí ze vzduchu. Obranné síly a veškeré služby v oblasti pracují,“ napsal na síti Telegram šéf správy Vinnycké oblasti Serhij Borzov

Jen za září Rusové íránskými kamikaze drony Šáhed zaútočili na ukrajinské území podle Kyjeva ve více než pěti stech případech | Zdroj: Reuters

Rusové svými drony loni v zimě cílili hlavně na energetickou infrastrukturu – tedy například na elektrárny či přenosovou soustavu. Od elektřiny byly v některých okamžicích odstřiženy miliony Ukrajinců, a to i ve velmi mrazivých teplotách. Některá města proto přešla na „přídělový systém“ elektřiny a horké vody.

Ukrajina sice od minulé zimy dokázala zesílit svou protivzdušnou obranu, zejména díky západní pomoci, úřady ale přesto varují, že se situace s vysokou pravděpodobností bude opakovat i letos.

Technikům se sice dílčí výpadky dařilo řešit poměrně rychle, celkový stav energetické infrastruktury na Ukrajině ale stále není ani zdaleka stoprocentní.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme